WordPress Performansınızı Arttırın! (Cpu Sorunu)

Günlük ziyaretçi sayısı yüksek sitelerinizde hatta çok yüksek olmasa bile wordpress sitelerinizde cpu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunlar farklı nedenlerden dolayı olabilir. Yaşayabileceğiniz hemen hemen her sorun için bir çözüm önerimiz var ve bu makale sonunda websitenizin cpu sorununu veya performans yetersizliğini çözmüş olacaksınız.

WordPress temalar içerisinde veya direk wordpress yazılımında belli başlı sorunlar yaşanabilmektedir ve çok daha ekstra durumlar gözlemlenmediği sürece genel hatları ile cpu sorunları aşağıdakilerden dolayı yaşanabilmektedir  :

 • Yanış tema veya optimize edilmemiş tema seçimi
 • Sitenizin hitini kaldıramayacak güçteki sunucu seçimi veya daha küçük paketleri baz aldığımızda sunucuların güç seçimi
 • Yüksek hitli sitelerinizde kullanmanız gereken ancak kullanmadığınız cache (ön bellek) yöntemleri
 • İhtiyaç duyulduğunda aktif edilmeyen cloudflare ayarları veya komple cloudflare yönlendirmesi (genelde botnet saldırıları sonucunda tercih edilmesi gereken yöntemdir ve doğrudan cpu ile alakalıdır)

Genel olarak yukarıda bahsi geçen maddelerden dolayı cpu sorunlarına mağruz kalınmaktadır, yukarıda bulunan maddeleri biraz daha genişletmemiz gerekirse ;

Tema Seçimi veya Optimizasyonu

WordPress temaları için sayısız yerli ve yabancı kaynak mevcut, tüm bu kaynakların sağladığı temalar üzerinde olması gereken ortak özellikleri sıralamamız gerekirse ;

 • Gerekirse eklenti kullanımından kaçılmış olması
 • Gereksi css ve javascript kodlarından arındırılmış olması
 • Güncel kodlama teknolojisine bağlı olarak kodlanmış olması, ne kadar güncel temalar kullanılırsa o kadar verimli süreç yaşayabilirsiniz çünkü yazılım teknolojisi geliştikçe kod yapılarıda sadeleştirilmektedir, buna bağlı olarak yapılan sorgular daha az düzeye inerek daha yüksek performans sağlamaktadır. Bu konuyu daha da açmak gerekirse bir atın sırtına 10 kilo yük yüklersek mi daha hızlı koşar 20 kilo yük yüklersek mi ? Güncel yazılım teknolojisi için verilebilecek en açıklayıcı örnek bu olabilir
 • Gereksiz imajlardan arındırılmış ve imajların sağlayacağı görselliği css kod yapısı ile sağlanmış olması

 

Eğer Temanız Varsa ve Değiştirmek İstemiyorsanız:

Siteniz uzun yıllardır aktif olabilir, günlük ziyaretçi sayısı yüksek olabilir, temanızdan memnun olabilirsiniz, ama tüm bunlara rağmen şöyle de bir ihtimal var her geçen gün gelişen teknolojiden uygulama olarak uzak kalmış olabilir. Yine de temanızdan vazgeçmek istermiyorsanız, düzgün yapılmış bir optimizasyon ile istediğiniz sonuca varabilirsiniz. Hatalarınızı gidermeli, tasarımınızı kullanılmayan özellikler varsa bunlara bağlı olarak sadeleştirmeli, site hızınızı standarta veya standart sonuçların biraz üstüne çıkarmalı, görsellerinizi optimize etmeli, gereksiz görsel kullanmamalı, temanın taban görselleri için css sprite tekniğini göz ardı etmemelisiniz.

Doğru ve Size Uygun Hosting Seçimi

Sektörde uzun yıllardır girişimlerde bulunuyorsanız nasıl bir host veya daha geniş anlamı ile sunucu kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. Cpu sorunu yaşıyorsanız ve henüz sektörde yeni iseniz bu konuda profesyonel hizmet veren kişi yada kurumlardan yardım talep edebilir veya hizmet almak istediğiniz sunucu firmasına sitenizin hit ve günlük kullandığı cpu bilgilerini aktararak nasıl bir sunucu yada hosting üzerinde barınmanız gerektiği konusunda bir fikir oluşturabilirsiniz.

Cache Kullanımı ve Eklenti Ayarları

Sitenizi hızlandırma da önemli bir yeri olan cache kullanımı için sizin her cache işlemi ile ilgili herşeyi manuel yapmanızı gerektirmeyen wp fastest cache veya wp super cache eklentilerini kullanmanızı öneriyoruz. Eklentilerin genel özelliklerini listeleyecek olursak:

 • Sitenizdeki javascript ve css dosyalarını sıkıştırır
 • GZİP sıkıştırma işlemini gerçekleştirir
 • Tarayıcı cache ile ziyaretçilerin tarayıcısında içeriklerin hafızaya alınıp, sayfaların daha verimli ve hızlı açılmasını sağlar.
 • Resimlerinizi optimize eder
 • Google fontları hafızaya alır ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar.

Yukarıdaki maddeler ücretsiz versiyonda sunulan hizmetlerdir. Buna rağmen işinizi görecektir. Daha fazla fonksiyonel özellik için eklentilerin  premium versiyonlarını satın alabilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

Cloudflare dns sunucu görevini üstlenip, sunucunuza olası saldırı ve gereksiz botları engellemenizi sağlar. Sunucunun güvenlik seviyesini arttırır ve trafik analizi yapar. Sunucu dosyalarınızı yedekler ve ziyaretçilerinize css ve js dosyalarının uzaktan aktarılmasını sağlar. Önbellekleme konusunda oldukça faydalı bir hizmettir. Bir önceki madde de anlattığımız cache eklentilerinden biriyle beraber kullanıldığında gerçekten çok etkili oalcaktır. Cloudflare kurulumunuzu ve ayarlarınızı yapılandırmayı özenle bitirdiğinizde diğer maddeler ile beraber optimizasyonunuzu tamamlamış olacaksınız.

Yorum Yaz