WordPress’te Shortcode (Kısakod) Nedir?

Gelişmiş ve yeni nesil wordpress temalarında sıkça karşılaştığımız terimlerden birisi olan kısakod (shortcode) içerik sayfalarımızda wordpress’in standart yazı formatları haricinde temamıza özel kodlanmış ve tasarlanmış elementleri yazı sayfalarımızda kullanmamıza yaramaktadır.

Kısakodlar her temada yer alan ya da yer alması gereken bir yapı birimi değildir. Bu tamamen temanın özelliklerine ve planlanmasına kalmış bir durumdur. Yazı sayfalarınızda butonlar, akordiyon tablar, renkli vurgulamalar, farklı farklı ikonlar, ilgili yazı elementleri, renkli uyarı (check) yazıları, duyurular, reklamlar, temaya göre tasarlanmış renkli bilgi kutuları, alıntı kutuları, ilk harf vurgulamaları ve daha nice örnek verilebilen özellikleri kısa kod ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu kısakodlar tamamıyla tema yapımcısının hayal gücüne ve özgürlüğüne kalan bir durumdur.

Nasıl Kullanılır?

Örnek verecek olursak gelişmiş ve profesyonel bir tema kullanıyorsanız ve temada kısakod desteği varsa içerik paneli sayfanızda wordpress editörünün üzerinde kısakod ekle veya benzeri bir buton olmalıdır. Buradaki butona tıklayarak açılan tasarımdan istediğiniz size sunulan kısakodları basitçe içeriğinize ekleyebilir, yazılarınıza diğer sitelere nazaran farklılıklar, renkler katarak öne geçebilirsiniz. Hem sitenizi ziyaret edenleri belirli özellikler sunarak memnun etmiş olursunuz hem de tek dize oluşturulmuş single sayfalarından arındırılmış bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Neden Eklenti İle Yapılmalı?

Kısakod yaparken en önemli faktör bu elementler değildir. Kısakodları bir eklentiyle desteklemektir. Yani eklentiyi aktif ettiğinizde o oluşturulmuş özel kısakodlar wordpress içerik panelinde görünecektir. Eklenti ile yapmanın temel sebebi müşterininin sizin temanızı değiştirdiğinde veya başka bir temaya geçiş yaptığında önceki yazılarında, içeriklerinde kullandığı kısakodların görünmemesidir. Eğer temanın içine gömülürse mutlaka yazılarda kaymalar, sorunlar veya görünmeme gibi problemler belirecektir. Ama bir eklentiyle yapıldığında müşteri sizin temanızı değiştirse bile kısakodları kullanmaya devam edebilecektir. Burada ne olursa olsun müşterinin sitesi ön planda olmalıdır. Müşteriler ise “eklenti ile yapılmış” gibi bir düşünceye kapılmamalıdır. Bilinmelidir ki tema yapımcısı müşteriyi düşünerek bu şekilde bir yol izlemiştir.

Yorum Yaz