Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Wp Fastest Cache Nedir? Wp Fastest Cache Kurulum ve Ayarları
04 Ekim 2018Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Wp Fastest Cache Nedir? Wp Fastest Cache Kurulum ve Ayarları

Wp Fastest Cache Nedir ?

WordPress alt yapısını kullanan web sitelerinin fazla veri akışı neticesinde cpu kasması ile başlayan yavaşlama ile birlikte sunucularının bağlantı kopmasına kadar varabilecek problemlerde üretilebilecek en pratik ve net çözümlerden birisini kapsayan cache yöntemini eklenti ile çözebileceğiniz alternatif bir ürün olan wp fastest cache üreticileri tarafından ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı paket halinde sunulmaktadır. Teknik olarak wp fastest cache eklentisinin nasıl bir algoritma ile çalıştığını anlatmamız gerekirse, kullanıcıların siteye bağlandığı andan itibaren ilk yüklenilen içerik kodlarının tamamının web sitesi yöneticisinin belirlediği süre bazında aynı şekilde yüklenmesi ile birlikte ekstra veri tabanı sorgulaması olmaksızın rutin bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır.

Neden Wp Fastest Cache ?

Neden sorusuna cache sistemine bakış açısından çok, alternatif diğer cache eklentilerini karşılaştırmak üzere sorarsak, wp fastest cache eklentisi nin diğer alternatif eklentilere kıyasla çok daha verimli ve stabil çalıştığını, ekstra özellikleri olduğunu (yeni yazı yayınlandığında ekstra bir komuta gerek kalmadan otomatik olarak önbellek temizlenmesi yapılması gibi) etkenleri göz önüne alabiliriz.

Wp Fastest Cache Ücretsiz ve Ücretli Versiyonların Arasındaki Farklar

Wp Fastest Cache eklentisinin ücretsiz versiyonu stabil ve ortalama bir web sitesi için yeterli denilebilecek özellikleri barındırmaktadır. Ancak belirli bir sınırı aşmış wordpress siteleri yada wordpress temaları için premium versiyon çok daha yararlı ve etkili olacaktır. Premium versiyonu ücretsiz versiyondan ayıran başlıca özellikler ise ;

  • Web sitenizi yada wordpress temanızın mobil (responsive) halini cachelemeye dahil edebiliyorsunuz.
  • Web siteniz içerisinde kullandığınız görseller üzerinde ileri düzey ayarlamalar ile optimizasyon çalışması yapabiliyorsunuz.
  • Kullanılan cache ve cachenin sağladığı avantajları gösteren bir rapora anlık ulaşabiliyorsunuz.
  • Görsel sıkıştırmaların yanı sıra farklı depolanmış medya verilerinde sıkıştırma işlemleri yapabiliyorsunuz.

Bugün itibari ile wp fastest cache eklentisinin premium fiyatı : 40$ (genelde 6 ay aralığında değişkenlik gösteriyor)

Wp Fastest Cache Kurulumu
  • Klasik bir eklenti kurulumundan farkı olmayan wp fastest cache kurulumu için öncelikle eklenti dosyalarını ftp dizinimizde bulunan wp-content/ klasörüne atıyoruz. Eğer manuel değilde otomatik bir şekilde yüklemek istiyorsanız wordpress admin panelinizden eklentiler / yeni ekle menüsü altında gerekli aramayı yapıp eklentiyi bularak yükleme işlemi yapabilirsiniz. Her iki yöntemden birisini seçtiğinizi ve dosyaları başarılı bir şekilde web sitenize yüklediğinizi varsayarak kurulum adımına devam edebiliriz.
  • Dosyalarını yüklediğimiz eklentimizi aktif hale getiriyoruz.
  • Eklenti aktifleştikten sonra admin panelinde sol alt bölümde “Wp Fastest Cache” şeklinde bir menü belirecektir, eğer belirmediyse bulunduğunuz sayfada bir kez yenileme (f5) işlemi yapınız.
  • Sol alt bölümde bulunan “Wp Fastest Cache” sekmesine girdik ve ilk yapacağımız işlem eklentimizin dil ayarını Türkçe yapmak olsun, girdiğiniz sayfanın en altında Language satırının yanında dil menüsünden (selection) dilimizi seçiyoruz ve ayarları kaydediyoruz.
  • İkinci adımda ise Wp Fastest Cache Seçenekleri başlığı içerisinde bulunan en üst satırdaki cache sistemi : açık bölümünü buluyoruz ve kutucuğu aktif hale getiriyoruz. Bu adımla alakalı aşağıda örnek görseli inceleyebilirsiniz

Bundan sonraki adımlarda, tek tek diğer kalan önemli satırların işlevselliği ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapmamız gerekirse ;

Ön Yükleme : Tüm sitenin cache’sini otomatik oluştur hücresini aktif hale getiriyoruz.
Giriş Yapanlar : Web sitenizde üye girişi yapmış kullanıcılarınıza önbelleğe alınmış içeriklerinizin gösterilmesi konusundaki ayarı buradan yapabilirsiniz. Üyelerinizin görmesini istiyorsanız aktif edin, eğer wordpress temanız içerisinde üyelik sistemi özelliği yoksa bu bölüm pasif kalsın.
Mobil : Eğer eklentiyi ücretsiz kullanıyorsanız bu bölümü aktif yada pasif etseniz bile ayar çalışmayacaktır, yukarıda ücretli ve ücretsiz versiyonun arasındaki farklar bölümünde konu ile alakalı bilgi aktarmıştık.
Yeni Yazı : Web sitenize yeni bir içerik eklediğiniz zaman otomatik olarak önbellek temizliği yapılmasını istiyorsanız (öneririz) bu bölümü mutlaka aktif gale getirin. Wp Fastest Cache eklentisinin en önemli ve diğer alternatif eklentilerden ayıran özellik budur.
Update Post : Makaleleriniz içerisinde yada temanızın herhangi bir bölümünde düzenleme yaptığınızda otomatik olarak önbelleğin temizlenmesini istiyorsanız bu bölümü aktif edebilirsiniz.
HTML Küçült : Temanız içerisinde bulunan html dosyalarınızın tamamını otomatik küçültür ve sitenizin hızında gözle görülür bir artış sağlar.
CSS Küçült : Kullandığınız wordpress tema içerisinde bulunan tüm css dosyalarını otomatik tarar ve sıkıştırarak küçültür, bu da faydalı bir sıkıştırma yöntemidir.
CSS Birleştir : Aynı işlevi gören css kodlarını otomatik olarak sıkıştırır ve aynı kodlanmış kodları iki kez sorgulamaktan kaçınarak sisteminizi rahatlatabilir.
Js Birleştir : Temanız içerisinde bulunan js formatlı dosyaların barındırdığı aynı işlevi gören kodları birleştirir.
Gzip : Web siteniz üzerindeki her bir verinin kendi formatı içerisinde sıkıştırılmasını sağlamaktadır.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.