Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
 • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

2019'da WordPress Blog Kurmak İçin 20 İpucu
13 Mart 2019Destek Ekibi
PAYLAŞ!

2019'da WordPress Blog Kurmak İçin 20 İpucu

Son yıllarda en gözde olan blog türlerinden biri olan wordpress oluşturmak hem heyecanlı bazende kafa karıştırıcı ve yıpratıcı olabiliyor. Bu alanda öğrenecek çok şey olduğu gibi sürekli yenilikçi olmak gerekiyor. Size 2019 yılında WordPress blog oluşturmayı düşünüyorsanız sizlere 20 farklı ipucu vereceğiz.

WordPress blog oluşturmak için 20 ipucu

Şimdi sizlere WordPress blog oluşturmanız yönünde en iyi ipuçlarını sunacağız. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi bu konu hakkında öğrenmeniz gereken çok şey olacak. O yüzden dikkatlice ve kendinize bol vakit ayırarak incelemeniz tavsiye ederiz.

 1. Öncelikle blog planınızı hazırlayın
 2. Araştırmalarınızı kapsamlı yapın
 3. Eklenti olarak All in seo ya da Yoast seo yükleyin
 4. Her gün düzenli olarak blog yazmaya zaman ayırın
 5. Kategori ve sektör seçimini doğru yapın
 6. Popüler ya da trend olmuş blogging topluluklarına üye olun
 7. İçerik girerken 80/10/10 kuralına uyun
 8. Ziyaretçilerinizi iyi karşılayın
 9. Sürekli Networking yapın
 10. Web sitesi giriş çıkışları kontrol edin
 11. Google’de yer edinin ve sizi tanımasını sağlayın
 12. İçerikleri sürekli özgün şekilde girin
 13. WordPress teması seçimini doğru yapın
 14. SSL sertifikası edinin
 15. Düzenli olarak çalışın
 16. Tanıtıcı reklamlar hazırlayın
 17. Ziyaretçiler sayfanıza girdiğinde daha uzun nasıl kalır araştırmasını yapın
 18. Sponsorlu yazılar dikkat çekicidir deneyin.
 19. Ziyaretçilerinizi sayfanızda daha çok tutma planınızı yapın
 20. Yenilikçilik konusunda asla pes etmeyin

Artık Hazırsanız Başlayabiliriz!

1. Öncelikle blog planınızı hazırlayın

WordPress blog kurma işlemi sadece teknik olarak oluşturulabilecek bir şey değil öncelikle bunu anlayın. Blog için odaklanacağınız konuyu belirleyin. Bu işlemi yaparken blogunuz ile neyi başarmak istiyorsunuz kafanızda bunu oluşturmuş olursunuz. Yapacağınız bu planlamayı hakkımda bölümüne aktararak kişilerin hangi işi benimsediğini incelemesini sağlarsınız.

Bu şekilde odak noktanızın potansiyel kitlesine daha rahat ulaşmış ve onların gözünde blogger olarak bir marka haline gelebilirsiniz. İleride oluşabilecek popüleritenizi ve sosyal medya üzerindeki gelişmenizi sağlayacak en önemli unsurlardandır. Eğer kafanızda böyle bir plan oluşturmadı iseniz acil düşünmeye başlayın.

2. Araştırmalarınızı kapsamlı yapın

Öncelikle anahtar kelimemiz hep araştırmak bunu unutmayalım. WordPress blog kurmaya yönelik en önemli ip uçlarından birisi benzer konuda yazılarını yüksek seviyelere ve kitleye taşımız blogger’lerin konularından ilhan almak. Aklınıza benzeri olmak değil ama bu yoldan ilerleyerek kendinizden birşey katmanız ve ortaya daha yeni şeyler çıkarmak olsun. Kitlenin beğendiği konuları anlamış olursunuz ve aynısı yerine kendi fikir ve hayal gücünüz ile farklı işler çıkarabilirsiniz.

Şu bir gerçek ki her gün yüzlerce insan Google ve Bing gibi platformlarda arama yaparak işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu aşamada geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız onların ilgisini çekecek her türlü şeyi incelemeniz ve o yoldan gitmeniz daha verimli olacaktır.

Bu konuda rakiplerinizin sizi bildiğini düşünseniz dair Web sitenizi Google’de arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan ücretsiz araçlar var bunlar Spyfy ve Moz gibi araçlar size her türlü hedef kitle fikrini sağlayabilir.

Araştırmalarınızı kapsamlı yapın

3. Eklenti olarak All in seo ya da Yoast seo yükleyin

Sizlere birazda Yoast Seo lider WordPress Araçlarından birisi hakkında bilgi verelim. Bir çok insan WordPress sisteminin daha en başta SEO uyumlu olduğu söylense de unutmayalım ki Seo görsel yerleştirmek yazmaktan daha fazlasıdır. Blog yazılarında yeni olanlar için Yoast en iyi araçlardan biri olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni optimize edilmiş blog yazısı oluşturmaya destek sağlar ve içerik analizini çok iyi yapar. Bu konulara benzer birden fazla özellik sunan Yoast SEO aynı zamanda 2018 yılının en popüler WordPress eklentisi olarak kabul edildi.

4. Her gün düzenli olarak blog yazmaya zaman ayırın

Blog yazmak ciddi bir iştir ve canınız istemediğinde yamamak gibi bir lüksünüz olamaz. Eğer işleri bu şekilde ilerletirseniz başarı elde etmenizde çok zor olacaktır. Para kazanmak gibi bir hedefiniz var ise sadece hobi olarak yapmıyorsanız bunu bir iş gibi benimseyerek yapmalısınız. Kendinize bir takvim hazırlayın ve kendinize bir ajanda alarak her planınızı yazıya dökün. Bu şekilde günlük yapacağınız işlemleri ve hatırlamanız gereken notlara daha çabuk ulaşırsınız.

Her gün düzenli olarak blog yazmaya zaman ayırın

5. Kategori ve sektör seçimini doğru yapın

Oluşturacağınız kategori ve etiket WordPress sınıflandırması olarak bilinir ve blog yazılarını organize eder. Unutmamalısınız ki kategoriler genel başlıklar olduğu için birden fazla kullanılmaması gerekmektedir. Etiketlere gelecek olursak onlar konunun ayrıntılarını hedefler ve anahtar kelimeleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu anahtar kelimeler WorPress blog yazısının içinde yer alır ve arama motorunda işlem yapan kişilerin yaptıkları kelimelere göre sizin blog yazınızın öne çıkmasını kolaylaştırır. Yani etiketlerin sizin için çok önemli bir organize yeteneği olduğunu düşünebilirsiniz.

Kategori oluştururken kaç adet olmalı gibi sorularınız var ise 5 ile 9 arası olması ideal olur. Etiketlerde ise bu rakamların bir önemi yoktur. Konu sizin konu hakkında ne kadar çok kelime ile vurgulama yaptığınız ve etiketler blog yazınıza ne kadar uygun önemli olan budur.

6. Popüler ya da Trend olmuş blogging topluluklarına üye olun

Bu konu aslında sizin hedef kitleniz için en önemli konulardan birisidir. İyi bir Blogger olmanın yolu toplulukların hangi konular üzerinde daha çok araştırma yaptığı ve daha ilgi çekici içeriklerin nasıl hazırlandığı konusudur. Ziyaretçilerinizin bir çoğu sizinde daha önce incelediğiniz ve ilham aldığınız bloggerler olacağı için bu tip topluluklar ile sürekli iletişim olma halinde olmanız en iyi yöntemlerden biridir.

Popüler ya da Trend olmuş blogging topluluklarına üye olun

7. İçerik girerken 80/10/10 kuralına uyun

Yukarıda 80/10/10 kuralı dediğimizde yeni duyanlarınız olmuştur. Şöyle açıklamak gerekirse;

 • %80 oranında başkasının içeriğini kendi hesaplarınızda paylaşın
 • %10 oranında satış yaptığınız içerikleri paylaşın
 • %10 oranında satış ve reklamını yaptığınız içerikleri paylaşın

8. Ziyaretçilerinizi iyi karşılayın

Blog geliştirme ve takipçilerin en hassas noktaları bloğun içerisinde arama bölümü olur. Bloğunuza giren kişinin içeriği göremediğinde Web sitenizden çok çabuk çıkarak başka bir yere yönlenmesine neden olacaktır.

9. Sürekli Networking yapın

Örneğin diğer blogger’larla ortak işler yapın. Birbirinize röportaj verip yüz yüze toplantılar ve yazdığınız konu hakkında konuşmalar yapabilirsiniz. Hem bu sizin alanınız için hayal gücünüzü kuvvetlendirir ve yeni şeyler öğrenmenizi de destekler. Bu tip işlemler diğer blogger topluluğu ile iletişimi kuvvetlendirerek daha fazla popüler olmanızı sağlayabilir. Düşünün sizde bulunan bir içeriği kendi bloğun da paylaşacak ve daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilir. Sosyal medya hesabında birden fazla yerde paylaşımlar daha çabuk yayılır ve gündemde kalır.

Sürekli Networking yapın

10. Web sitesi giriş çıkışları kontrol edin

WordPress blog kurma ipuçları aslında çoğu zaman yazı olarak odaklanmakta. Fakat blog trafiğini ölçmek sizin için daha önemli olabilir. Ziyaretçilerinizi gözlemler hangi sayfada daha çok kalmış ve hangi konu daha çok içerik ister hepsinin ipucunu bu şekilde alabilirsiniz. Trafik ölçümlerinde Web sitenize ücretsiz olarak bloggerler ile çalışan Google Analytics ekleyebilirsiniz. Bu sayede en çok okunan ve sayfada kalınan süre gibi her türlü işlemi panelden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

11. Google’de yer edinin ve sizi tanımasını sağlayın

Öncelikle WordPress blog sağlayıcınızı yakından izlemek için Google Search Console’u ekleyin. Bu sayede web sitenizin nasıl göründüğünü ve bir çok alanda araçlara uyum sağlamanızı etkileyecektir. Web sitenizin hacklenme durumunda yükleme hızı gibi her türlü işlemde size bilgiler sunar.

12. İçerikleri sürekli özgün şekilde girin

Modern çağ ve eğlenceli içerikler her zaman blogger okurlarının dikkatini çeker. En çok takip edilenler arasında kişisel alanda kendini değişik bulan ve bu yönde konuşan kişilerin izlenme potansiyeli daha fazladır. Blog yazarken video çekebilirsiniz örneğin podcast yayınlarken kişiliğiniz bunlara yansıtırsanız daha dikkat çekici olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde aktaralım

 • Blog yazınız kolay ve akıcı olsun
 • İşletme sahibi iseniz ve bloğunuz bu yönde bilgi vermekse müşteri potansiyelinizi çoğaltmak adına hizmet alanınızı kapsamlı anlatabilir video olarak aktarabilirsiniz.
 • Yazacağınız konu üzerinde her zaman uzaman olduğunuzun benimsenmesini sağlamalısınız
 • Blog yazılarınızda kullandığınız başlıklar ilgi çekici olmalı
 • Blog yazısı yazarken Seo dikkat etmelisiniz.

İçerikleri sürekli özgün şekilde girin

13. Ziyaretçiler sayfanıza girdiğinde daha uzun nasıl kalır, araştırmasını yapın

Yenilikçi, ilgi çekici ve sosyal medya üzerinden paylaşıp yayılabilecek potansiyelde içerikler üretebilirseniz, ziyaretçilerinizin yazılarınızı okuma süresi arttığı gibi doğru orantılı olarak web siteniz üzerinde daha fazla kalmasına ve buna bağlı olarak da sponsor reklamlarınıza daha fazla tıklama yapabilmelerine olanak sağlar, ayrıca şunu unutmayın ki bloğunuzda 1 dakika süre geçirmiş ve sponsor reklamlarınıza tıklamış bir ziyaretçi ile 5 dakika zaman geçirdikten sonra sponsor reklamınıza tıklayan bir ziyaretçiden elde edeceğiniz kazanç eşit değildir. Bloğunuzda daha fazla zaman geçirmiş ziyaretçi gelirlerinizi çok daha yukarıya çekecektir.

14. SSL sertifikası edinin

Kendinize ait bir medya kiti oluşturun reklam verenler ile ilgili bilgi ve verileri paylaşmak daha kolay olur. Blog oluşturmanızda asıl hedef para kazanmak ise reklam almanız gerekmektedir. Bunun için medya kiti şart olması gerekiyor. Bu kit bloğunuz ile ilgili veri ve bilgi bulundurmalı. Para kazanmak istiyorsanız bu çok önemlidir. Bloğunuzu pazarlamak adına oluşturacağınız bu kit yatırımcılar tarafından sizi markalaşma yolunda göstermeli ve daha fazla reklam almanızı sağlayacaktır. Unutmayın sizin için reklam para demek.

15. Sponsorlu yazılar dikkat çekicidir deneyin.

Sponsorlu yazılar tanıtım olarak biliniyor. Yani firmalar ürün ve hizmetleri hakkında sizden blog yazısı yazmanızı talep edecekler. Bu bloger açısından en önemli gelir kaynaklarından biride olabilir. Ama sizin blog içeriğine uygun olup olmadığına dikkat edin. İnsanlar bu yazıları okurken blogerren kendi alanında en iyisi olduğuna inandıkları için dikkatini çekecektir. Alanınız olmayan bir yazı yazmanız okur açısından soru işareti oluşturur ve size güveni kalmayabilir.

Sponsorlu yazılar dikkat çekicidir deneyin.

16. SSL sertifikası edinin

WordPress blog kurulumu ile ilgi en önemli ipucu SSL sertifikası edinmektir. Bu en başta yapmanız gereken unsurlardan birisidir. SSL en çok İnternet tarayıcısı adres çubuğunda görünür. SSL güvenlik soket katma anlamına gelir. Yani formlara girilen bilgiler tarayıcıdan Web sitesi barındırdığı sunucuya gönderilen işlemlerde şifreleme yapan sistemdir. Yani siteniz Hacklenme gibi ve bilgi alınması işlemleri adına korunma duvarı gibi de görebilirsiniz. Geçen yıl yayınlanan Google Chrome güvenli değil uyarısına karşı standartları yükseltmeye de yardımcı oluyor.

WordPress Blog aslında yorum forum yanı sıra kayıt, bülten, giriş gibi formlar ve alışveriş sepetleri gibi eklentileri olan bir blog demektir. Bu açıdan SSL sertifikasının önemi büyüktür. Bu sertifikayı eklemek öyle zor bir işlemde değil anında yapabilirsiniz.

17. WordPress teması seçimini doğru yapın

Doğru ve amacına uygun bir wordpress teması seçmek size ileride başarının anahtarını sağlamak gibi bir şey olarak düşünün. Öncelikle sizin beğendiğiniz özelliklere sahip ve markanızı yansıtacak şekilde bir seçim yapın. Tema sahip olmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken özellikleri şu şekilde sıralayın

 • Eklentilere uyum sağlayacak
 • Mobil uyumu olan
 • Yükleme hızı yeterli olan
 • Düzenlemeyi kolaylaştırıcı
 • Orjinal ve warez olmayan
 • Üreticileri tarafından sürekli güncellenen

18. Düzenli olarak çalışın

Blogger olarak kariyerinize devam etmek isteseniz bile düzenli bir işiniz var ise sakın bırakmayın. Para kazanma aşaması hemen oluşabilecek bir şey değil. Para kazanma hedefli WorPress kurmak fazla zaman alan ve çok emek isteyen bir iştir. Zamanınızı alır ve kademeler şeklinde yükselirsiniz. Araştırmalarınızı çoğaltarak daha fazla reklam alarak para kazanabilirsiniz.

Düzenli olarak gelir sağlamanız durumunda işlerinizin akışını buna göre düzenleyerek artık sadece bloger olarak devam edebilir ve işinizi bırakabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizi sayfanızda daha çok tutma planınızı yapın

19. Ziyaretçilerinizi sayfanızda daha çok tutma planınızı yapın

Ziyaretçilerin web sitesi üzerinde uzun süre kalması hem yazılarınızı daha çok okuma paylaşma, üye olma gibi bir çok alanı etkiliyor. Ayrıca satışta olan ürün yelpazeniz var ise bunlar açısından daha fazla para kazanmanızı da sağlar. Bunlara daha erken ve zahmetsiz ulaşmak istiyorsanız Yet Another Related Post Plugin gibi bir WordPress eklentisi yükleyerek sizin yazınızın altına benzer yazılar bölümü eklemeniz yeterli olacaktır. Bu eklenti sayesinde benzer konular içeren bir çok blog yazısını göstererek okuma ve okurlara ulaşma fırsatı sunar.

20. Yenilikçilik konusunda asla pes etmeyin

Bloğunuz da hedefinizin uzağında olduğunu düşünseniz bize yenilikçilik ve yaratıcılık konusundan asla ödün vermeyin, unutmayın ki sizler gibi binlerce bloğu olan rakipleriniz var, sizi onlardan ayıracak şey azim ve irade ile düzenli bir biçimde özgün ve yaratıcı içerik üretmeye devam etmeniz olacaktır !

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.