Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Adım Adım Kadın ve Moda Bloğu Kur! Geliştir ve Para Kazan!
06 Nisan 2019Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Adım Adım Kadın ve Moda Bloğu Kur! Geliştir ve Para Kazan!

Moda bloğu hareket halinde olabilecek bir sektördür. İlk olarak ortaya çıktıkları süre zarfında bloggerları özenti buluyor ve moda basın takipçileri tarafından arka plana atılıyorlardı. Düşünün bugünlerde başarılı bir moda blogu sahibi moda haftası etkinliklerinde en ön sırada yer alabiliyor, ünlü markalar ile anlaşmalar sağlayarak ortak iş yapabiliyorlar. Kazanç yönünden daha etkili ve günümüz şartlarına uygun şekilde her geçen yıl değişen bir sektör olduğu için yerinizi almanız çok önemli. Siz bu alanda biraz geç kalmış olabilirsiniz ama yaratıcı olun ve hızlı büyüyen bir moda blogu oluşturmaya çalışın. Alreadypertty.com yaklaşık 10 yılı aşkın geçmişi olan kurduğum bir blogdur. O günlerden bu yana çok fazla şey değişti fakat temeli aynı kalmayı başardı. İstediğiniz kişisel sitil ve moda tavsiyeleri üzerine bir blog kurmak ise size başlamanız için tavsiye niteliğinde adım adım maddeler.

Adım Adım Moda Bloğu Kurulumu

  • Odak noktanız olsun
  • Doğru isim seçin ve alan adınızı alın
  • Bir platformunuz olsun
  • Google dilini iyi anlayın ve ilerletin

Blog sahibi olmak biraz fazla çalışmak ve sabırlı olmayı gerektirir. Günlük rutin hayatınız içinde çalışmadan altyapı kurmanız biraz zor ve titizlik isteyen kararlardır. Bunu öğrenmek için okuyun ve araştırın

1. Adaptasyon.

Başarısız olma yolunda ilerleyen bir blog kurmak istiyorsanız o zaman odaksız bir blog yapın. Düşünün elbiseleriniz muhteşem ve gardırobunuz farklı parçalar barındırıyor olabilir ancak kendinizi diğerlerinden farklı kılmadığınız müddetçe bugün giydiğinizi paylaşmanız anlam ifade etmeden kaybolur. Örneğin yaşadığınız yer çok farklı bir il yada ülke ya da farklı bir doğaya sahip o zaman bunu blog temanız yaparak oradan bir parça olmaya çalışın. Her şeyiniz abartısız ama doğal daha gerçekçi ve yaklaşımı kibar olacak şekilde değerlendirin

2. Markanızı Belirleyin ve Domain Tescilinizi Yapın.

İsim vermek en önemli olan nokta neden diyorsanız yeni bir marka oluşturduğunuzu düşünün. Her zaman bir risk içerir ve yaratıcılığınızı kullanmadığınız sürece başarısız olursunuz. Blog isimleri verilirken odak oluşturulan konuya sürekli vurgu yapmaya çalışın. Sizi eşsiz kılacak bir isim bulmaya çalışırsanız daha başarılı ve hızlı bir giriş yapmış olursunuz.

Moda blogu için .com uzantılı güzel bir isim almak için domain sorgulama araçlarını kullanın. Bu şekilde kendinize sadece com uzantısı ile sınırlamaya bilirsiniz. Bu tür uzantılar uzun yıllardır süre geldiği için bazen zor olabiliyor bulamadığınızda üzülmeyin yeni alan adı uzantılarına başvurabilirsiniz.

Moda blogu ismi neden yaratıcılık ile titizlikle yapılan bir şey diyorsanız, Şöyle düşünün İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsunuz ve buranın tarzını ortaya çıkaran bir şeyler yapmak istiyorsunuz. O zaman life, online, duru gibi yeni alan adı uzantılarınıda kullanabilirsiniz.

Bu uzantılar aynı şekilde .com gibi çalışıyor ama blogunuzu daha iyi tanımlamaya bilmenize de yardımcı olmama ihtimalide var tabi. O yüzden iyi bir alan adı bulduğunuzda alın ve kenarda dursun.

3. Bir CMS Seçin.

Seçeceğiniz platform sadece blogunuzun nasıl gözüktüğü, his bıraktığı ve arka planda nasıl çalıştığınız etkilemez. Aynı şekilde içerikleriniz ne kadar çabuk ve iyi bir şekilde hazırlanarak paylaşabileceğiniz tarafını da etkileyecektir. Tumblr iyi ve güvenilir bir platform fakat gerçek bir topluluk oluşturma yolunda iseniz tam istediğiniz yer olmayabilir. Blogger kolay çalışan kullanılan ve ücretsiz olabilir fakat çok derinlere inerseniz bazı işlemler bu kadar kolay olmayabilir.

Bir çok platform denemiş birisi olarak WordPress sistemini öneriyorum.

Şöyle anlatayım WordPress çok fazla sayıda temaya sahip olduğu için blogunuz sitiline uygun görünüm kazanma konusunda daha başarılı olur. Dilerseniz 20 den fazla moda blogu için colorlib’i ziyaret edebilirsiniz. WorPress çok fazla eklentiye sahip olduğu için moda blogunu daha çok geliştirir ve fonksiyonelliğini arttırmada daha etkili olur.

4. Arama Motorlarını Hedefleyerek Plan Yapın

Şuanda ne zaman fotoğraf çekimine giderim ve artık ücretsiz ürünleri nasıl alırım diye sabırsız olduğunuzun farkındayım. Bu yakın zamanda olacak emin olabilirsiniz. Fakat önce arama motoru optimizasyonunun temellerini öğrenmeniz gerekiyor. Ve bu göz ardı edilecek bir konu değil. Google paylaşımları bu şekilde görebilecek. Diğer yandan paylaşımlarınız Google’da indekslenmez. Bu da şu demek hiç bir zaman görünmez ve okunmaz yani işlemlerinizin hepsi boşa gitmiş olur. Bu konuda umutsuz ve endişeli olmadan Google dilini iyi öğrenmeye çalışın. Bu göründüğü kadar zor bir iş değil sadece dikkat ve zaman. En popüler WorPress eklentisi olan Yoast Seo konusunda size yardımcı olabilirim.

Bundan sonrası daha kapsamlı ipuçları niteliği taşıyor.

5.İstikrara Dayalı Plan Yapın

Her geçen gün yetenekli ve daha iyi bloggerlar çıkmaya devam ediyor. Bir moda blogu kurmak olayın en kolay kısmını geçmek sadece. İleri gidecek sürekliliği olacak güçte bir blog sahibi nasıl olusunuz? İşte asıl zor olan kısmı blogunuzun gelecek zamanda güncel, çekici, özel ve daha eğlenceli olmasını sağlamak. Size en iyi uygulamalardan bahsedelim.

Güncel bir yazı dizini tutun

Bana yöneltilen moda blogu nasıl kurulur sorularına söylediğim tek şey öncelikle kıyafetlere odaklanmayın ayakta zor durursunuz oluyor. Tahmin ediyorumki sizinde aklınızdan yeni trend kıyafet ve sitilleri içeren fikirler geçiyordur.  Eğer durum bu şekilde ise blog paylaşımlarınız ile ilgili bir liste hazırlayabilirsiniz. İlgi çekebilecek bir girişte yazı yazmanız gördüklerinizi not alıp birleştirmeniz ve sizden bir şeyler katmanız sizi kurtarıcı bir oluşum olabilir.

Rutin yayıncılık anlayışı ile yayın istatistiklerinizi sabitleyin

Bu listeyi ve yazıları hazırlamanız durumunda artık oluşum pozisyonuna ikinci adıma geçin. Moda blogu oluşturmanın en iyi yollarından birini keşfetmiş ve artık giriş yapmışsınız demektir. En iyi paylaşımlar haftada bir kaç kez sadece iş günlerinde güncel konular ile takipçilere bilgi vermek olur. Çok vaktiniz var ise usandırmadan günlük ufak paylaşımlarda da bulunabilirsiniz. Birden fazla şekilde paylaşım yapacak iseniz yukarıda tavsiye ettiğimiz takvimi oluşturun ve karmaşıklığa yol açmayın. Her güne bir ürün ya da benzeri işlem ayırmış olursunuz.

Kitlesel olarak sosyal medyayı arka plana atmayın

En detaylı ve nokta atışlı konu sosyal medya aktifliği, işte size en önemli konu,

Instagram, Snapchat, moda bloggerları için olmazsa olmaz yerlerdir. Bunun yanı sıra Facebook ve twitter geliyor.

Bu sosyal medya hesapları oluşturmada aktif olmak zorundasınız çünkü en iyi reklam ve potansiyel yakalam şansınız bu yerlerde var. Sosyal medya hesaplarınızda takipçilere blogunuzun içeriklerini aktararak moda bloggerlerının ve diğer markalarında paylaşımlarını beğenin ve sürekli yorumlayın. Bu sayede başkalarınn dikkatini çekmiş olursunuz. İletişim kurmak her zaman daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır. Başka moda blogları üzerinden bile kazanç elde edebilirsiniz.

5.Bloğunuzdan Para Kazanın

Blog gelirleri nasıl elde ediliyor nerede ise bu piyasadaki her blogger bunu saklamaya çalışır. Biz sizlere bu süreçte daha fazla nasıl kazanırsınız biraz bilgilendirme yapalım;

1. Bir medya kiti oluşturun.

Bloğunuz artık gelişmeye hazır ve hareket gören bir platform haline geldiyse artık adımlar atma süreciniz başladı demektir. Bunun için bir medya kiti oluşturun ve bu kit öz geçmişiniz olsun. İçine her türlü misyon, vizyon ve blog verilerinizi güçlü olan tarafınızı belirtecek şekilde özgün hali ile koyun. Bunu yaparken biyografinizi koymayı unutmayın. İnsanlar bu şekilde geçmişlere her zaman önem ve merak verir. İletişim bilgilerinizi koyabilir ve görsel ekleyebilirsiniz. Bu görseller çok iyi olmalı.

2. İçeriklerinize reklam birimleri alın.

Önceleri blog reklamları çok iyi paralar getiriyordu fakat son zamanlarda artık bundan pek para kazanılmıyor. Blogda yer alan kenar çubuğunda yada üst tarafta reklam göstermeniz durumunda para kazanabilirsiniz.

Google AdWords reklamları ile blog üzerinden para kazanma şansınızı hemen faaliyete sokun.

3. Sponsorlar Bulun.

Sponsorlu yazılar birden fazla fotoğraf kullanarak bir marka ya da benzeri ürün hakkında yorum yapmak demektir. Marka ile yaptığınız iş birliği açısından ürünlerden bahsetmek ya da ürünleri giyerek fotoğraf paylaşımı yapmanız bazı şirketler kabul edebilirler. Ama bu şu değil ki bu firmaların toplantı ve belirli davetlerine katılabilirsiniz. Bunu sizin sağlamanız gerekiyor.

Girişken ve tuttuğunu koparan biri olun. Bu yolda ilerlemeniz için en az 6 aylık bir sürede takipçi sayısı ve sürekliliği olan ziyaretçilere sahip olmanız gerekir. Pazartesi işe başlayıp salı günü popüler olamazsınız. Bu süre ilerledikçe firmalar sizi bulup kendileri iletişime geçmeyi isteyeceklerdir.

6.Sizi Diğerlerinden Bir Adım Öne Çıkaracak Fikirleriniz Varsa Artık Hazırsınız!

Bana moda bloğu kurmak için nasıl bir yol izlemem ya da nasıl bir özelliğe sahip olmam gerekiyor diye sorsa sadece cesaret ve yaratıcılık derim. Bunları yapamazsınız diye bir şey yok moda bloggeri olmak zor gözükse bile öncelikle sabırlı olun. Akıl ve sabır olduğu sürece işiniz daha kolay ilerler. Birde yazımızda paylaştığımız kısa ipuçlarını değerlendirin görsellik ve takip çok önemlidir.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.