Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Freelancer Olarak Çalışan Webmasterlar İçin Başlangıç Rehberi
22 Mart 2019Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Freelancer Olarak Çalışan Webmasterlar İçin Başlangıç Rehberi

Düşündüğümüzde Freelance çalışma şeklinin tercih edilme sebepleri çoğaltılabilir. Tabi riskli gruba girdiğini de söyleyebiliriz. Sonuçta ödeme alma zorluğu ve piyasada bir yer edinmeniz zaman alacaktır. İlk müşterinizi bulma aşaması zorlu bir süreç olsa bile bundan sonrası sizin için güzel günlerin geleceğini işaret edebilir. Hatta öyle bir duruma gelirsiniz ki tabiri caizse başınızı kaşıyacak zaman bulamayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda müşteriyi nasıl bulabilir ve onların işini güvenini kazanmak için neler yapabilirsiniz bunları ele alacağız. Ama bu konuya geçmeden önce ne tür müşteriler çekmek istediğiniz konusunu konuşalım!

Korkulu Rüyanızı Kenara Atın : Müşteri Portföyü Oluşturmak Sandığınız Kadar Zor Değil

İlk başlarda size çok zor görünen müşteri ilişkileri konusunda yeni bir sayfaya başlamak her zaman odağınızı daha sağlamlaştırmak adına iyi bir aşama sağlar. Freelance olarak kariyer yapacaksanız bununla yüzleşmenin en zor olan kısmı ideal müşteri için bir profil belirlemektir.

Müşteri profilini oluştururken şöyle düşünmelisiniz,

  • Öncelikle müşterilerinizin yaşı ve cinsiyeti olmak üzere kişisel bilgilerine ihtiyacınız olacak
  • Yanı sıra müşterinin kişiliği, yaşam şekli, zihniyeti, düşünce yapısı, gibi her türlü detay.
  • Yukarıdaki iki maddenin birbiri ile bağlantılı olduğu. Yani biraz kıvrak bir zeka ile müşterinin eylemlerinden genel yapısını anlamaya çalışın.

Bu şekilde müşterinin profilini oluşturmada hem tecrübe sahibi olursunuz ve ilerisi için daha kolay bir şekilde ilerlemiş olursunuz. Ayrıca kendi tarzınıza göre bu bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi ve ince ayrıntıları iyi düşünmeniz gerekiyor. Mesela bir anket görüşmesi yapacaksınız. Bu alanda müşteri havuzunuz zayıf ise kendinize potansiyel veri tabanı oluşturmak adına networking yapabilirsiniz.

Çalıştığınız Kişilerin Doğru Kişiler Olması Önemli (Müşteri Bazında)

Yukarıda belirttiğimiz gibi profilleri belirlemenin ardından ilk müşteriyi aramaya başlayabilirsiniz. İlk müşteri her zaman çok önemlidir kötü bir müşteriye denk gelmeniz sizin kariyeriniz için olumsuz yönde ilerlemenize neden olabilir. Unutmayın bu durum seçici davranmak değil düşündüğünüzde ilerleyen zaman ve sizin için en iyi yöntem doğru müşteri olacaktır. Bu işlem sizin pozitif olmanızı sağlar ve Freelance çalışma sistemi için enerjinizi yükseltmede yardımcı olur. İlk işiniz bildiğiniz ve rahat çalışabileceğiniz bir işlemse daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Müşterilerinizi değerlendirmeye alırken nesnel ve özellikleri bakımından belirli kriterler belirlemeniz genel stratejinize ve o sürede ileri gelen durumunuza uygun bir müşteri bulma şansınızın anahtarı gibidir.

Sosyal medya: Kedi fotoğraflarının altında saklanan faydalı networking aracı

Sosyal medya her zaman farklı şeyler getirebilir. Kimi zaman belirsiz ya da olumsuz çağrışımlar yapabilir. Ama siz bunlara takılmayın ve sosyal medya deneyiminizi olumlu yöne çevirin. Hatta sosyal medya sizin için ücretsiz ve her zaman müşteri odaklı çalışma kanalları sunacaktır.

Örnek olarak müşteri odaklı çalıştığınız profilinize değerlendirme alanlarında uydukları zaman ilk adaylar arasına girecek potansiyel müşteri listeniz yada bunların oluştuğu bir yer var mı? Bunu yukarıda size söylemiştik fakat tekrar etmekte fayda var, bu araç ücretsiz ve tamamen sınırsız.

Şöyle düşünün sosyal medya kullanarak ilk bulacağınız müşteriyi bulabilmek adına hedeflemiş olduğunuz bir fikrinizin olması gerekli. Bu süreç aslında içerik pazarlama şekli gibi de düşünülebilir. Kendinize düzenli bir takvim yaparak kişilerin günlük sorunlarına ve sorularına çözüm bulmak gibi girişimlerinizin olduğunu gösterecek ve sürekli online olabileceğiniz ve sizin potansiyelinize uygun müşteriler bulabileceğiniz yerler seçebilirsiniz. Sonrasında işleriniz biraz hareketlenmeye başlaması ile birlikte hedef kitlenize uygun reklamlar düşünebilirsiniz.

Peki, Bunların Hepsini Nasıl Bir Araya Getireceksiniz?

Yaptığımız tavsiyeler bir ayara getirilerek kafanızda oluşturduğunuz müşteri profiline ve diğer hedeflerinize göre değişiklik gösterebilir. Size sunduğumuz bu uygulamaları düşündüğünüzde ve uygulamaya geçme aşamasından büyük ihtimal şu unsurları içeren bir şey elde edeceksiniz:

  • Çıkmazda olduğunuz durumlarda bile hep bir yedek planınız olsun. Örnek verecek olur isek müşterilerinizi bulamadığınız ve durgunluk halinde nasıl ek gelir elde edebilirsiniz?
  • Bu tip işlemlerin uzun uğraşlar ve zaman alan işlemler olduğunu kabullenip büyük beklentiler içine girmeyin.
  • Sürekli güncel olan bir hesap ve arama motorunda ilk sıralarda çıkabileceğiniz Web siteniz olsun ve işinizin pazarlandığı platforma bunu sürekli ekleyin.
  • Bunlardan daha önce bahsettik fakat online ve çevrimdışı olduğunuz yerlerde sürekli network yapmaya devam edin.

Yani adınızı duyurmak adına yapacağınız her türlü işlemi verdiğimiz tavsiyeler üzerinden uzun vadede daha az harcama ile yapabilirsiniz. Her şeyden önce bu yöntemler sayesinde ayağınız yere daha sağlam basar ve kendinizden emin bir şekilde ilerlemenizi sağlar.

Profesyonel Çalışmanızda İlk Müşteriniz !

Bu yola freelancer olarak çıkmış olmanız sizi zaten zor bir durum ile karşı karşıya bırakmıştır: İş yapmak için ve çevre edinmek için tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Ama bu tecrübe oluşumu için müşteri kazanmanız gereklidir. Bu serbest çalışanlar için hep ilk engelin zorluğudur.

Tabi her engel gibi bunu da aşabilmenin bir yolu var. Size en ideal müşteriyi tanımlamak ve bunu yapmanızın ardından profilinize uygun olan müşteriyi bulmak olacaktır. Unutmayın sosyal medyanın günü bu alanda çok büyük ve fazlasını bulmak konusunda da her zaman en iyi yardımcınız olacaktır.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.