Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Hit Kaybetmeden WordPress Tema Değiştirme - Önlem ve Yöntemleri
07 Şubat 2018Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Hit Kaybetmeden WordPress Tema Değiştirme - Önlem ve Yöntemleri

WordPress Tema Değişimi İlk Adım

WordPress alt yapısına sahip web sitesi yöneticilerinin wordpress tema değişimi esnasında en çok çekindikleri konulardan birisi hit kaybetmektir. Bunun önüne geçebilmek ve bu durumu kaybetmekten çok kazanmak durumuna getirmek aslında sizin elinizdedir. Tema değişimi üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Bu makalemizde açıklayıcı ve basit bir şekilde sizlere temanızı değiştirirken nelere dikkat etmeniz ve hangi teknik kriterleri baz almanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Temanızı değiştirirken mevcut temanız hangi özelliklerde olursa olsun yeni temanızın taşıması gereken özellikleri aşağıda listeledim.

  • Web sitenize yeni yükleyeceğiniz temanız mutlaka responsive olmalıdır. Arama motorları ve web sitesi ziyaretçilerinin son yıllardaki olmazsa olmaz kriteri responsivedir. Bir ziyaretçi masaüstü bilgisayarından web sitenize girdiğinde site için dolaşımı gibi diğer taşınabilir ara birim cihazlarında dolaşım yapamıyorsa çok büyük bir probleminiz var demektir. Ayrıca arama motorları responsive özellikli temalar konusunda oldukça hassas durumdalar ve sıralama konusunda buna dikkat etmektedirler.
  • Sıkıştırılmış css kodları ve pagespeed hızı yüksek olan temalar üzerinde yoğunlaşmaya çalışın. Ancak bazı temalar üzerinde neredeyse hiç bir görsel ve grafik bulunmadığı için yüksek derecede page speed oranlarına şahit olabiliyoruz. Burada unutmamamız gereken web sitemizi sadece google yada yahoo botları gezmiyor arkadaşlar, ziyaretçileriniz sitenize girdiğinde farklı görseller yada bir dizayn görmek ister. Tamamen görselsiz sade ve yalın çalışmalar arama motorları için biraz daha iyi olsada zaman içerisinde giren ziyaretçileriniz hızlı sıkıldığı için web sitenizden çıktığında sıralamalarda otomatik olarak geriye düşersiniz. Bundan dolayı bu konuda çok iyi bir karar almanız gerekmektedir.
  • Heading tag yayılımı bir çok tema yapımcısı tarafından dikkatlice yapılan kriterler arasında değildir ancak SEO konusunda çok önemlidir. Örneğin bir sayfa içerisinde “1” den fazla h1 tagı bulunmamalıdır, yada “2” den az h2 tagı bulunmamalıdır. Bunlar arama motorları için çok önemli vurgusal kod yapılarıdır. Çünkü arama motoru botları sayfayı kodsal olarak tararlar ve burada h1, h2, h3 ve strong gibi tagları başlık ve sayfa içerisinde önemli kısımlar ilgi algılayabilirler. Bu maddeyi toparlamamız gerekirse temanızın heading tag desteği ve mantıklı bir yayılımı olması gerekmektedir.
  • Ziyaretçilerinizin bulunduğu ülkeye göre bir tema seçmenizi öneririm. İlk duyduğunuzda saçma gelecektir ama şu şekilde açabilirim konuyu, örneğin bir Türk ile İngiliz ziyaretçisini karşılaştıralım. Türk ziyaretçiler genelde web sitesinde simetrik şemalar ve salaş durumdan uzak bir görünüm ister. Yazıların etrafında farklı bölümler görmek Türk kullanıcılarının hoşuna gitmektedir. Yapılan tüm analizler genel olarak bunu göstermektedir. Ancak bir İngiliz ziyaretçi genelde sade içeriklerden oluşmuş büyük puntolu ve salaş görünüm ister. Simetri onlar için aşılması gereken bir duvar ve hastalık gibidir. Bu tip analizlerin yapıldığı çeşitli türk ve yabancı siteler bulunmaktadır. Bunlar genelleme ile yapılan analizler ve buna bağlı çıkan istatistiklerdir, bu konuyu da göz artı etmemenizi öneririm.
  • Reklam yönetiminin hem sizin kazancınızı sağlayacak şekilde hem de ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanabilir olması her zaman bir avantajdır. Bu konuda özellikle seçeceğiniz temada ileride yeni çıkabilecek reklam yöntemlerinin entegre edilebilir olmasından emin olun. Kaynak kodlarının saklandığı veya sizi sıkıntıya düşürebilecek temalardan uzak durmanızı öneririz. Örneğin birtema olarak kendi web sitemiz üzerinde satışını yaptığımız temalarda bu tür kısıtlamalar bulunmamaktadır. Müşterilerimiz dilediğinde bize dilediğinde başka meslektaşlarımıza bu tür çalışmaları rahatlıkla yaptırabilirler.
  • Warezden uzak durmaya çalışmak her zaman bir rahatlama ve avantaj getirir, her ne kadar cebimizden para çıkmasını istemesek de bu konu aslında geniş bakıldığında önemli riskler doğurabilir. Örneğin wareze düşen temaların hack yeme ihtimali, temayı kıran kişiler tarafından gerçekleştirilebileceği için çok riskli bir durumla karşı karşıya gelebilir günler hatta haftalarca harcadığınız emekler bir anda ziyan olabilir. Bundan dolayı temalarınızı warez olmayan, ücretsiz dağıtılan yada ücretli temaları lisansı ile alarak seçmeniz önemlidir. Ayrıca lisanssız tema kullanımında tema sahipleri tarafından hukuki sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

Hit Kaybını Önlemek

Temanızı yukarıdaki maddeleri göz önüne alarak değiştirdiniz ve artık siteniz yeni tema ile aktif durumda. Bundan sonraki süreçte kullandığınız SEO yapınızdan uzaklaşmayın. Eğer başarılı bir noktada iseniz web sitenizin “title,description, heading” gibi ayarları ile oynamayın. Bunlar üzerindeki çalışmalarınızı ilerleyen aşamalarda ara ara halletmenizi öneririm, çünkü tamamen bir vizyon değişikliği de enteresan kayıplara sebebiyet verebilir, unutmayın alabileceğiniz ufak bir yara büyüyebilir, ziyaretçi kaybı kısa vade de sıralamalardan düşmenize ve buna bağlı olarak her içerikten hit kaybetmenize neden olabilir. Yukarıda verdiğim maddeler genel olarak en önemli maddeler arasında yer aldığı için bunlara uyabilirlerseniz oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. WordPress tema değişimi hakkında genel olarak sizlere bilgi aktarmaya çalıştım, merak ettiğiniz konularda bizlere bu başlık altında sorular sorabilirsiniz.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.