Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
 • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Hotlink Nedir? WordPress’de Hotlink Nasıl Korunur? 
15 Ocak 2020Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Hotlink Nedir? WordPress’de Hotlink Nasıl Korunur? 

Hotlink, kullandığınız resimleri kendi resimleriymiş gibi kullanan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. WordPress sitelerde genelde güzel bir görünüme sahip olan video ya da resim yayınladığınız zaman, bu paylaşımları kendi web sitesinde yayınlamak isteyen çok sayıda kullanıcı olabilir. Elbette içeriklerin izinsiz olarak kullanılması farklı sorunları da beraberinde getirir. Tamda bu noktada Hotlink’in genel bir tanımı yapılacak olursa, herhangi bir resim ya da video URL’sinin farklı bir web sitesinde, daha önce kullanılan siteye bağlantı vererek görüntüleme uygulamasıdır. 

Hotlink Neden Kullanılır? 

Hotlink kullanımı nedeniyle içeriklerinize bağlantısı olan bir web site, kullanıcıların ziyaret etmesi halinde bağlantılı web sitenin bant genişliğinden kullanım yapmaktadır. Bu yüzden içeriğe erişim sağlayan kişi ne kadar fazla olursa, bant genişliği de o kadar çok kullanılacaktır. 

Hotlink genelde düzgün bağlantılama işleminden kaçınmak isteyenler tarafından tercih edilir. Bu süreçte web site sahiplerinden izin almak yerine izinsiz olarak içerik kullanmanın öncelikle illegal olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca; 

 • Etik değildir. 
 • Harcamaların artmasına neden olabilir. 
 • Sunucuya aşırı yük bindirir. 

Mevcut içeriğin kullanımı herkes tarafından kullanılabilir ve ücretsiz değilse bu durum tamamen illegal bir işlemdir. Öte yandan resmin orijinal sahibinin bant genişliği fazlaca kullanıldığı için harcamaların artmasına neden olacaktır. Son olarak ilgili resme farklı bir sitede erişmek, sunucudaki yükü artıracağı için kaynaklarınızın da hızlıca harcanmasına neden olur. Tüm bu durumlar, bant genişliğinin sınırını dolduracağından, site yavaşlığını beraberinde getirecektir. 

WordPress’de Hotlink Korumak 

WordPress’de Hotlink koruma işlemi sağlanmadan önce içeriklerin herhangi bir web sitede Hotlink olarak kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir. Bu işlemi yapmak için Google göresel arama kısmına gelerek ‘url: siteadı.com veya site: siteadı.com’ yazmanız yeterli olacaktır. 

HTML kontrolü yaparken aşağıdaki kodlar takip edilebilir. Ayrıca HTML sayfasındaki orijinal HTML kodları, aşağıdaki gibi görülmektedir 

Hotlink koruma yapmak isteyenler için farklı alternatifler söz konusudur. CDN ve FTP istemcisi kullanmanın yanı sıra WordPress eklentilerini kullanarak Hotlink koruma sağlanabilir. 

WordPress Eklentileri Kullanarak Hotlink Korumak 

Hotlink korumak için öncelikle All in One WP Security and Firewall eklentisi kullanılmalıdır. Eklentiyi etkin hale getirdikten sonra sırasıyla; 

 • WP Security 
 • Firewall 
 • Prevent Hotlinks kısmına gidilmelidir. 

Daha sonra ise Prevent Image Hotlinking butonuna tıklanarak ‘Save Settings’ seçilmelidir. 

FTP İstemcisi Kullanarak Hotlink Korumak 

Hotlink koruması için etkili bir yöntem olan FTP istemcisine sahip olmayanlar FileZilla’yı kullanabilir. FileZilla kurulduktan sonra ‘.htaccess’ dosyası bulunmalıdır. Dosyaya aşağıdaki kodlar yapıştırılarak hotlink koruması sağlanabilir. 

Paylaşılan bu kodlar tüm sitelere karşı hotlink korumasına sahip olduğunuzu gösterir. 

CDN Kullanmak 

CDN, web sitelerin dünyanın farklı bölgelerinde konumlu olan grup sunucuları kullanması ve trafiği daha uygun bir şekilde yönetmesini sağlar. İçerik dağıtım ağı olan CDN kullanmak aynı zamanda web sitelerin hızını artırdığı gibi güvenliği iyileştirerek geniş bant kullanımını azaltmaktadır. 

Her içerik dağıtım ağının kendine has kuralları bulunmaktadır. Hotlink korumak için ilk olarak ‘KeyCDN’ kontrol paneline giriş yapılmalıdır. Daha sonra ‘Zone Referrer’ menüsüne ulaşarak ayarlamaları yapabilir ve alan seçtikten sonra sayfayı kaydedebilirsiniz. 

Kontrol Panel Ayarlarıyla Hotlink Korumak 

Hosting hesabına giriş yaparak birtakım panel ayarlarıyla hotlink koruması sağlanabilir. Bu işlem için; 

 • Hosting hesabına giriş yapılır. 
 • Ardından güvenlik ayarlarına ulaşılır. 
 • Hotlink koruması seçeneğine tıklanır. 
 • Kurulum ekranıyla karşılaştıktan sonra ayarlar yapılır ve kaydedilir. 

Hotlink, web siteleri için ciddi bir sorun olan illegal uygulamalar arasındadır. Bu yüzden kısa sürede hotlink koruması sağlanmalı ve web siteleri daha sağlıklı bir şekilde kullanılmalıdır. 

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.