Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

PageSpeed Nedir ? Nasıl Arttırılır ?
23 Ocak 2018BirTema
PAYLAŞ!

PageSpeed Nedir ? Nasıl Arttırılır ?

PageSpeed Nedir ?

Özellikle popüler arama motorlarının başında gelen Google’nin önemsediği ve 2016 yılından itibaren ziyaretçinin bilgiye hızlı erişebilmesi için olmazsa olmaz kriter olarak belirlediği PageSpeed, kısaca sayfa hızı olarak tanımlanabilirken, teknik olarak bir web sayfasının (sunucu, imaj, kod) etkenlerine bağlı olarak yüklenip ziyaretçiye gösterilmesine denilir.

Web Sitesinin PageSpeed Değerine Nasıl Bakılır ?

Bir wordpress ya da herhangi bir yazılımın web sitesinin PageSpeed değerine Google’nin developers (geliştiriciler) için yapmış olduğu aşağıdaki internet sitesinden bakabilirsiniz.

http://developers.google.com/speed/pagespeed

PageSpeed Insights

Web Sitesinin PageSpeed Değeri Neden Önemlidir ?

PageSpeed değerinin önemi sayısal olarak bir anlam ifade etmese de, arama motorlarını da kenara bırakarak şöyle düşünmemiz gerekir, sayfamıza giren ziyaretçiler sayfa içerisinde dolaştıkları zaman geç yüklenmelerden dolayı alternatif arayışlarına girebilirler, bu da sayfa içerisinde bulundukları süreyi azaltacağı için hanemize eksi olarak yansıyabilir, bundan dolayı aşağıda bahsetmiş olduğumuz PageSpeed arttırma tekniklerini wordpress temanıza ya da türevi herhangi bir stil sahibi web sayfanıza uygulamanızı öneririz.

Web Sitesinin PageSpeed Değeri Nasıl Yükseltilir ( Arttırılır ) ?

Bir web sitesinin PageSpeed değerinin arttırılabilmesi için bir çok etken vardır. Bunların en başında ortaya çıkan imajların büyüklüğüne bağlı olarak sıkıştırılması, html ve css kodların yoğunluğuna bağlı olarak gereksiz yapılardan kurtulma, eğer bir wordpress teması kullanılıyorsa mümkün oldukça eklentilerden kurtulup daha yalın halde ya da eklentinin sağlayacağı özelliği yalın kodlarla halletme, gereksiz ve ziyaretçilerin kullanmadığı özellikleri tespit ederek kaldırmaktır. İmajlarla ilgili olarak sıkıştırma işleminden sonra CSS Sprite tekniği PageSpeed konusunda çok önemli rol oynamaktadır. Kısaca bu satırı derleyip arttırma tekniklerini sıralamamız gerekirse ;

  • İmaj dosyalarını (icon vb) sıkıştırmak. (PageSpeed Insights sayfasında site sorgulandıktan sonra otomatik imaj sıkıştırmak için seçenek var, buradan faydalanabilirsiniz)
  • İmaj dosyalarının sıkıştırma işlemi bittikten sonra CSS Sprite tekniği ile bunları tek bir dosyada birleştirmek.
  • Gereksiz html ve css kodlarından kurtularak, trend kod yapılarını takip etmek ve buna bağlı olarak bir yapı oluşturmak.
  • Bir wordpress teması kullanıyorsanız özellikle cpu kasılmalarınada sebebiyet veren gereksiz eklentilerden kurtulmanızı öneririz. Harici bir web yazılımınız varsa ziyaretçilerinizin pek yüzüne bakmadığı eskimiş gereksiz özelliklerden kurtulun. Her sorgu sunucunuzun işlemcisine sinyal verdiği için bu PageSpeed hızınıza doğrudan etki etmektedir.
  • Teknik konulardan bahsettiğimiz için sunucu kısmına pek değinme ihtiyacı duymadık ancak unutmayalım ki PageSpeed konusunda en önemli rol sunucudadır. Ne kadar güçlü sunucunuz var ise sitenizin ileriki aşamalarında aldığı anlık trafiği o kadar rahat bir biçimde karşılar.
Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.