Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Responsive Nedir ?
23 Ocak 2018BirTema
PAYLAŞ!

Responsive Nedir ?

Responsive Nedir ?

Türkçeye çevrildiğinde “Duyarlı ve Uyumlu” olarak iki anlama gelen Responsive genel hatları ele alındığında, bir web sayfasının tüm erişilebilir cihazlarda tam uyumluluk modunda çalışmasına denir. Örneğin birtema.com Responsive özelliği olan bir web sayfasıdır. Masaüstü bilgisayarlar haricinde laptop, minibook, cep telefonları, tabletler ve yeni nesil kol saatlerinde başarılı bir şekilde görüntülenebilmektedir.

Responsive Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ara birim cihazları ve buna bağlı olarak geliştirilen işletim sistemleri ile web tarayıcılarına bağlı olarak responsive özelliği2008 yılında kendini gösterdi. Ziyaretçilerin web sayfalarında daha uzun süre kalıp sorf yapabilmeleri için geliştirilen responsive artık ziyaretçilerin olduğu gibi arama motorlarının da çok önemli kriterlerinin başında yer almaktadır. Örneğin responsive wordpress tema ile responsive olmayan bir wordpress teması Google için eşit kalite ve ölçüde değildir, bu yüzden wordpress temaları seçerken ya da yaptırırken bu özelliğe çok dikkat etmeliyiz.

WordPress Temaları Üzerinde Responsive

Yeni geliştirilen wordpress temaları üzerinde mutlaka responsive özelliği bulunmaktadır. Geliştiriciler ürünlerinin pazarlamasını düşündüğü için planlamalarını buna göre yapmaktadırlar. Örneğin birtema.com üzerinde bulunan bütün temalar responsive özelliği taşımaktadırlar. Popüler internet sitelerinden envato – themeforest üzerinde de artık responsive özelliği olmayan temalar kabul edilmemektedir. Eski teknolojiye sahip wordpress temalarının responsive uyumları için ise çeşitli eklentiler çıkarılmıştır.

Harici Yazılımlarda Responsive

Harici özel ya da genel satışta olan web yazılımlarının temaları wordpress temalarında olduğu gibi responsive konusunda aynı standartlara sahip olmalıdırlar. Bir yazılımın kalitesi kadar önyüzünde ziyaretçiye sunulan tasarım ve buna bağlı olarak kullanıcı deneyimide çok önemlidir. Responsive özelliği taşıyan bir web sayfası bu duruma paralel olarak kullanıcıya iyi bir site gezintisi sağlayabilir ve kullanıcı deneyimi gelişimine katkıda bulunabilir.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.