Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Spyware Nedir ? Spyware Önlemi veya Tespiti Sonrası Kaldırma İşlemleri
14 Mart 2019Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Spyware Nedir ? Spyware Önlemi veya Tespiti Sonrası Kaldırma İşlemleri

Spware casus yazılım olarak bilinen işletmelerin korkulu rüyasıdır. Bu şekilde kötü amaçlı kullanılan yazılımlar şirketler için her zaman tehdit unsuru olduğu için Spware denetleme ve temizleme araçları sürekli dikkat isteyen bir konu haline gelmiştir. Konumuzda sizlere Spyware nedir ve casus yazılımlara karşı cihazlarınızı nasıl savunacağınızı anlamanızı sağlayacağız.

Sahip olduğunuz işletme ve müşterilerinizin sakladığınız verileri Hackerler ve diğer siber suç unsurlarının eline geçmesini önlemek amaçlı işletme sahibi ve girişimcilere yönelik hazırlanan rehberlik öncesi Spyware nedir nasıl kullanılır, casus yazılımı tespit etme yöntemleri ve nasıl kaldırabilirsiniz hepsi hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Spyware Nedir?

Spware ya da casus yazılım bilgisayarınıza girerek kötü amaçlı kullanım sağlar ve gizlice veri toplar. Bu terim bilgisayar yazılım veya virüs için kullanılır. Unutmayın Spware bilgisayar da bulunan şifreleri kaydeder, ekran görüntünüze erişebilir, finansal açıdan dolandırıcılık için kredi kart ve bilgilere ulaşarak çalabilir.

Fakat Spware normal bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar için geçerli değil hem mac ve Windows bilgisayarların yanı sıra Web sitesi sunucusuna ulaşabilir hosting sistemine de bulaşabiliyor. Web sitesi güvenilir şekilde ayarlanmamışsa güvenliği yüksek  dahi olasa Hosting vile hack’lenmeye, virüs, ve sistemin offline olmasına yol açabilir. Aslında buradaki en kötü olay önemli verilerin sızdırılmasına sebep olmaktır.

Virüs taşıyan bir Web sitesi ve bilgisayar her zaman tehdit içerir. Ciddi sorun teşkil eden bu konu doğru araçlar kullanılarak ve yardım alarak çözülebilir. Siber suçlar ile savaşan bir çok yazılım ve seçenek var. Spware birden fazla yol ile bulaşabiliyor. Bunların en başında yaygın olarak görülen e-posta içerisinde gönderilen kötü amaçlı linkler ve web sitesindeki yanlış dosyalara izin verme gibi güncellemeler vasıtası ile olabiliyor. Birden fazla Spyware kaynağı olabileceği için size en iyi şekilde temizleme aracı kullanmalısınız.

Spyware Önlemleri Hakkında Genel Bilgi

Bilgisayar ya da web sitesi kurulumlarında alacağınız önlemler çok önemlidir. Eğer bu tip şeylere dikkat etmezseniz hacker’ler verilere kolay bir şekilde erişebilir ve güvenlik açığı oluşturmuş olursunuz. Öncelikle herhangi bir sağlayıcı aracılığı ile anti virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yapan program yüklemesi ile başlayabilirsiniz.

Akıllı telefon ve bilgisayarlar için en saygın programlar arasında yer alan Norton, McAfee ve Malwarebytes yer alıyor. Bilgisayar aldığınızda içerisinde kurulu olarak gelen Windows Defender bilgisayarınızın güvenliği sağlayacak potansiyelde harika denetleme araçlarından biridir.

Kurmuş oladuğunuz Web sitenizi için her zaman güvenlik yazılımı şarttır. Eğer kullandığınız web sitesi tabanı WoedPress ise sitenizin güvenliğini daha yüksek seviyeye çıkarmak için WordFence, Sucuri yada İthemes Security Gibi en bilindik eklentilerde seçeneğiniz olabilir.

Şöyleki Spware nedir nasıl önlenir gibi sorularda yapabileceğiniz önlemlerden en sonuncusu sürekli sitenizi yedekleyin. Dosyalarınızın kaybolma riski yada bozulma gibi ansızın oluşabilecek hatalara karşı kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Anlamsız ve Şüphe Uyandırıcı E-Mailler Karşısında Dikkatli olun

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Spware bulaşması en yaygın görülen yer olan e-posta bağlantılarına dikkat edin ve sakın emin olmadan tıklamayın. Kimden geldiğine ve neye tıkladığınız dan emin olun. Sürekli almadığınız bağlantı ve maillere güvenmeyin.

Kullandığınız Cihaz Yazılımlarınızı Güncel Tutmaya Çalışın

Yazılım güncellemesi çok önemlidir. Bilgisayarınızdaki bulunan uygulamalar sürekli güncel kaldığında geliştiricileri rahat kullanabilirsiniz. Yazılım geliştiriciler açıkları yakalar ve siber güçlere karşı koyma potansiyeli içerir. Güncelleme gündeme geldiği zaman bir önceki sürüm içerisinde yer alan sorun genel durum haline gelir bu da eski olan sürümü kullandığınız bilgisayar ya da web sitesinde güvenlik açısından hedef haline gelebilir.

Yani şöyle düşünün Web siteniz WordPress tabanlı ve denetim panelinde  yer alan eklentiler ana tema ve çekirdek WordPress için otomatik bir güncelleme oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınız için Windows ve Apple güncellemesi yanında program uygulamalarına yönelik güncellemede yapın. Akıllı telefonlarınıza dönemsel olarak gelen güncellemeleri ise bekletmeyin. Sonuçta oda bilgisayar mantıklı bir elektronik cihaz içerisinde yazılım ve benzeri şeyler barındırıyor.

Spyware Nasıl Tespit Edilir ve Kaldırılır

Web sitenizin Hacklenmeye karşı Spyware tespitini en hızlı ve kesin çözümle sunabilecek bir temizleme aracını mutlaka edinin. Bu sizin en temel ihtiyacınız gibi olacak. Site yedeklemesi ve geri yükleme gibi işlemlerin dışında tek seçenek olarak virüslerden temizleme olarak görebilirsiniz.

Web siteniz hacklermiş ise en zor olan kısmı dosyaların kaldırıldığından emin olmanızdır. İçerisinde kalan tek bir dosya bile aynı şeyi yeniden yaşamanıza neden olacaktır. Temizleme işlemini yapsanız dair saldırının nereden nasıl gelmiş olduğunu tespit edemezsiniz. Bunun en kalıcı yolu güvenlik sorununu baştan çözmek olacaktır.

Bu işlemlerden anlamayabilir ya da çok meşgul olduğunuz için uğraşamıyorsunuz diyelim ozaman bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bu işlemlerden anlayan çevrenizde birini bulamasanız bile bu işleri yapan güvenilir yer ve kişiler oldukça fazla var.

Dijital güvenlik konusunda tedbir adına yazılımın güncel tutulması ve buna ek olarak web sitelerin yedeklenmesi iyi kaliteli spyware denetim kaldırma yazılımların kullanılması geliyor. Sürekli uyanık ve denetleyici olursanız bu uygulamalardan destek alarak İnternet üzerinde size zarar verebilecek her türlü işlem ve saldırıdan korunabilirsiniz.

Online güvenlik kontrolü her zaman sizin için önemli ve gerekli olmalı. Ekibinizde yer alan kişiler var ise sürekli bağlantı halinde olun ve kullanılan şifrelerin güçlü güvenilir olduğundan emin olun. Kimlik doğrulama gerektiren yerler saklı ve gizli tutulmalı.

En kötü siber güçlere ve tehdit oluşturabilecek unsurlar için tavsiye dilmiş olan güvenlik yöntemlerini uygulamanız halinde hala bazı şeyler ters gidiyorsa ikinci plandaki güvenlik uygulamanızı devreye sokun. Doğru ve hazırlığınız her zaman olması durumunda ihtiyaçlarınızı her açıdan karşılayabilirsiniz. Unutmayın güvenlik her işlemden önce gelmeli.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.