Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

SSL Nedir ? SEO Gücü Kaybetmeden SSL Geçiş Yapabilir miyim ? WordPress SSL Hakkında Genel Bilgiler
01 Şubat 2018Destek Ekibi
PAYLAŞ!

SSL Nedir ? SEO Gücü Kaybetmeden SSL Geçiş Yapabilir miyim ? WordPress SSL Hakkında Genel Bilgiler

 SSL Nedir ?

SSL Türkçemiz’de “Güvenli Giriş Katmanı” olarak bilinen ve ingilizce olarak Secure Sockets Layer olarak tanımlanan bir web sözcüğüdür. Bir web sitesi üzerinde ziyaretçinin yani alıcının oluşturduğu verilerin şifrelenerek (güvenli bir biçimde) yapılmasıdır. Sık ve yaygın olarak kullanılan yöntem ise web sitesi üzerindeki veri aktarımı sırasında sunucu ile web tarayıcısı arasındaki bağlantıda oluşan verileri şifrelemektir.

Neden SSL Kullanmalıyım ?

Öncelikle geçtiğimiz yıla kadar SSL kullanımı genelde alışveriş sitelerinin kredi kartı ödemesini gizli ve güvenli tutabilmek amacı ile yapılan bir yöntemdi ancak arama motoru olan google nin SSL konusunda aldığı kararlar ve getirdiği uygulamalar ile birlikte SSL kullanımı aşırı bir biçimde arttı ve hemen her web sitesi için zorunlu hale geldi.

SSL Geçerken Herhangi Bir SEO Sorunu Yaşanır mı ?

SSL geçiş sürecinde yani http:// konumundan https:// konumuna geçilirken herhangi bir SEO yaşama ihtimaliniz bulunmamaktadır. Aksine bu artı bir durum olarak hanenize yansıyabilir.

WordPress İçin SSL Sertifika Alımı ve Statik Ip İlişkisi

WordPress ya da herhangi başka özel bir yazılım ayırt etmeksizin bir web sitesinin SSL  kullanabilmesi için mutlaka statik ip durumunda olması gerekmektedir, web siteniz statik ip durumda değilse öncelikle bu konuyu halletmeniz gerekmektedir. Statik ip teminini gerçekleştirdikten sonra SSL sertifikasını almanız gerekmektedir. SSL sertifikalarını alabilmeniz için bir çok alternatif söz konusudur. Önerebileceğimiz alternatifler arasında yabancı kaynaklı trustwave ve comodo ilk sıralar arasındadır. Yerli bir firmadan temin etmek isterseniz, güzelhosting, turhost, radore ve turhost ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu konuda unutmayın ki yabancı kaynaklı web sitelerinden daha uygun fiyata alım işlemlerinizi yapabilirsiniz çünkü yerli firmalar genelde yabancı firmalar üzerinden komisyon bağlantısı ile çalıştığı için ekstra komisyon ödemiş olursunuz.

WordPress İçin SSL Sertifika Kurulumu Genel Bilgiler
  • Genel olarak web sitenizi ilgilendiren bir durum oluştuğunda yedeklerinizi almanızı bu makalemizde de öneriyoruz. İlk yapacağınız işlem bu olsun.
  • Web siteniz üzerinde cache eklentini var ise yada cloudflare gibi yönlendirici bir şey kullanıyorsanız bunları pasif etmeniz gerekmektedir. İşlemlerinizi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra tekrar aktif olarak kullanabilirsiniz.
  • Eğer güvenlik eklentileri kullanmaktaysanız örnek olarak “iThemes” gösterebiliriz, bu eklentinin ayarlarından chmod ayarlarının yazım ve okum ayarlarının aktif olduğuna emin olun çünkü .httaccess dosyanızda 301 yönlendirme yapılacaktır.
  • Eğer SSL geçişi yapıyorsanız sosyal medya hesaplarınızda canınızı sıkacak bir durum oluşacaktır, bunun herhangi bir çözüm yolu bulunmamaktadır, oluşacak problem ise tüm paylaşım sayılarının sıfırlanacak olmasıdır.
  • Birtema olarak size önerimiz SSL geçişlerinizi trafiğinizin yani ziyaretçilerinizin daha az sitenizi kullandığı saatlerde gerçekleştirin.

Bu makalemizde SSL hakkınde teknik bilgiler yer almadan genel bilgiler vermeye çalıştık. WordPress için SSL kurulum konusunu özellikle farklı bir makalede anlattık, birtema.com üzerinden arama yaparak ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.