Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Web Siteleriniz İçin Breadcrumb / Soyağacı Özelliği!
14 Ocak 2021Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Web Siteleriniz İçin Breadcrumb / Soyağacı Özelliği!

WordPress’de birçok fonksiyon bulunmaktadır. Kullanıcı deneyimini artıran bu fonksiyonlar arasında WordPress Breadcrumbs fonksiyonu her zaman merak edilmiştir. Web sitenizde gezinmeyi kolaylaştıran bu fonksiyon ayrıca SEO açısından da faydalıdır. Öncelikle Breadcrumbs, sahip olduğunuz web sitenizi erişilebilir hale getiren navigasyon yöntemi olarak bilinir. Günümüzdeki pek çok kullanıcının karşılaştığı navigasyon çubukları aslında Breadcrumbs olarak hazırlanmıştır.

WordPress Breadcrumbs fonksiyonu, kullanıcıların an itibariyle bulunduğu sayfaya ulaşana kadar kaydettikleri aşamaları da göstermektedir. Yani anlık olarak bulunduğunuz sayfaya gelene kadar kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiğini sizlerle paylaşmaktadır.

Arama sonuçlarında Breadcrumbs’ı görüntülemek için Google tarafından meta başlığının hemen altında bulunan yeri kontrol edebilirsiniz. Bu fonksiyonun web sitelerin sıralamasını olumlu yönde etkilediği be belirtilmektedir.

WordPress Breadcrumbs Fonksiyonu Nasıl Eklenir?

WordPress Breadcrumbs fonksiyonu iki farklı yöntemle eklenebilmektedir. Bunlardan ilki Breadcrumb NacXT eklentisidir. Diğeri de Yoast SEO kullanarak tamamlanan fonksiyon ekleme işlemidir. Öncelikle Breadcrumb NavXT eklentisini kullanarak yapacağınız işlemlerde ilk olarak eklentiyi bulup siteye indirmeniz gerekiyor.

Eklentinin etkinleştirilmesi sürecinde bir bileşen üzerinden işlem yapmanız önemlidir. Bu aşamada ‘Görünüm’ sekmesine ve daha sonra ‘Bileşenler’e tıklamalısınız. Burada bileşenin görüntülenmesini istediğiniz web sayfanın bölgesine sürüklemeniz yeterlidir. Fonksiyonu temanıza hızlı bir şekilde eklemek için ‘header.php’ dosyasına, aşağıda paylaşacağımız kodları ekleyebilirsiniz.

Kod ekleme işlemi tamamlandıktan sonra fonksiyonu dilediğiniz yerde görüntülemek için eklenti kullanmanızda yarar var. Uygulamak istediğiniz farklı ayarlar için ise eklentinin ‘Ayarlar’ sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır.

Bu kısımda birçok element ile karşılaşabilirsiniz. CSS3 tablonuzda özel bir class olarak tanımlayabileceğiniz bu fonksiyon için farklı taksonomiler de kullanabilirsiniz.

Yoast SEO Kullanarak Breadcrumbs Fonksiyonu Ekleme

Bu konuda yapmanız gereken ilk işlem, web sitenize Yoast SEO’yu indirip kurmak olacaktır. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra WP alt temanıza bir kod parçacığı eklemelisiniz. Dilediğiniz şablona ekleyebileceğiniz bu kod parçacıkları için tavsiye edeceğimiz konumlar, ‘header.php’, ‘page.php’ ve ‘single.php’ olarak sıralanabilir. İlgili kod parçacığı da aşağıdaki gibi olacaktır.

Kodu uygun bir şekilde ekledikten sonra sırasıyla, Yoast SEO – Search Appearance – Yol Haritası sekmeleri üzerinden Breadcrumbs ayarlarınızı etkinleştirmeniz gerekiyor.

Breadcrumbs Kullanımının Yararları

Bu fonksiyon kullanıcı deneyimine yardımcı olmakla beraber SEO açısından da yararlıdır. Kullanıcılarınızı sitenizdeki hangi sayfada bulunduklarını ve ilgili sayfaya nereden geldiklerini takip edebilmeleri açısından kapsamlı bir erişebilirlik seçeneği sunar. İki farklı yöntemi kullanarak bu işlemi sağlayabilirsiniz. Ayrıca direkt bileşen eklemek elbette daha pratiktir. Fakat mevcuttaki özelleştirme seçeneklerine erişim sağlamayacağı için Yoast veya eklenti ile işlemi tamamlamanızda yarar var.

Breadcrumbs fonksiyonu ekleme konusundaki tavsiyemiz, kod ekleyerek işlem yapmanız olacaktır. Sitenizin rakiplerinizden daha farklı görünmesini sağlayan bu seçenek Breadcrumbs’dan daha etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Küçük bir özellik gibi görünse de gerçekten büyük bir özelliği kullanmaya başlayacağınızı unutmayın.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.