Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

WordPress Dil Çeviri Eklentileri
25 Ağustos 2020Destek Ekibi
PAYLAŞ!

WordPress Dil Çeviri Eklentileri

Çok dilli bir WordPress web sitesine sahip olanlar her zaman dil çeviri eklentilerini kullanmak durumundadır. Zor gibi görünse de sizlerle paylaşacağımız eklentiler sayesinde kısa sürede çözüme ulaşacağınız bu yazımızda her eklentinin özelliklerini de paylaşıyor olacağız. Ancak bundan önce WP dil çeviri eklentisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

İlk olarak hangi çeviri yönteminin, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi belirlemelisiniz. Çünkü bazı eklentiler manuel çeviri gerektirebilir. Bazıları da otomatik olarak çeviri hizmeti sunar. Ayrıca paylaşacağımız eklentilerin genel özelliklerini öğrendikten sonra ücretlendirme konusunda aksiyon almanız önerilir.

En Popüler WordPress Dil Çeviri Eklentileri

Listemizin ilk sırasında GTranslate bulunuyor. 100 binden fazla kullanıcının tercih ettiği bu eklenti, birbirinden farklı dil seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca hedef dillerin kullanımı ücretsiz olarak karşınıza çıkar. Ücretsiz Gtranslate’in özelliklerini ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

WooCommerce ile uyumludur.

Menüde bayraklı bir dil çubuğu barındırır.

Bazı ülkeler için alternatif bayraklar oluşturur.

Mouse ile üzerine gelindiği zaman efekt oluşturur.

Açılır liste bileşenlerinde stil ayarlarını düzenlemenizi sağlar.

Ücretsiz versiyonda bu özellikler sunulurken aylık 90 TL’den yararlanabileceğiniz premium planın genel özellikleri;

Hedef dillerde SEO dostu URL oluşturma

Google Analytics entegrasyonundan yararlanma

Meta anahtar kelimelerin yanı sıra açıklamaların çevirilerini görebilme

Çeviri sonucunu düzenleyebilme

İnsansı otomatik çeviri özelliği sunma

Dil barındırma şeklinde sıralanmaktadır.

Weglot Translate

GTranslate gibi çok dilli bir web site oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu eklentiyi 20 binden fazla kullanıcı tercih etmekle beraber yüksek bir performans sağladığı unutulmamalıdır. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan bu eklentinin ücretsiz versiyonunda 60’dan fazla dil seçeneği bulunmaktadır. Elbette bu versiyonda sadece tek bir hedef dil seçebilirsiniz. Diğer diller, ücretli olarak sahip olacağınız Weglot Translate planlarında yer almaktadır. SEO dostu URL yapısı üreten bu eklentinin ücretsiz versiyonla sunduğu özellikler;

Gerçek zamanlı çeviri hizmeti

WP temaları ile uyum

Sezgisel kontrol paneli

Özelleştirilebilir dil değiştirme butonu şeklinde sıralanabilir.

Ücretli planda kullanacağınız ekstra özellikler ise;

Sınırsız dil seçeneği

Birden fazla web sitede kullanım şansı

5 milyon kelimeye kadar çeviri yapabilme

Çeviri uzmanlarına erişim seçeneği

Polylang ya da WPML gibi eklentilerden çeviri yaparak içe aktarım olarak sıralanır.

Eklentinin ücreti 56 TL’den başlamaktadır. Tek dilde çeviri için ise 2000 kelimeye kadar ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Polylang

Günümüzdeki popüler WordPress dil çeviri eklentileri arasında yerini alan Polylang, çok geniş kapsamlı bir dil seçeneği sunmaktadır. Fakat çevirilerin manuel yapılması gerekiyor. Sadece Lingotek hizmetiyle entegre ederek daha profesyonel bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu eklenti sadece basit özellikleri sunar. Premium seçenekten yararlanarak 593 TL karşılığında premium destek avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Google Language Translator

Otomatik WP dil çevirisi yapan bu eklentiyi etkin hale getirdikten sonra hedefi dilleri ve temel dili seçmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin ardından eklenti, bileşen bölgenizde çeviri butonu oluşturmaktadır. Haliyle kullanıcılar her site ziyaretinde tercih ettiği dilde sayfalarınızı görüntüleyebilir.

Premium planı olmayan bu eklenti 80’den fazla dil seçeneği barındırmaktadır. Ayrıca çeviri içn tüm dilleri ya da belirli dilleri seçebilme şansı sunar. Bunlara ek olarak çeviri aracını kullanmak için kısa kod ekleyebilir ve Google logosunu da gösterebilme seçeneği sunmaktadır. Basit bir eklenti olmakla beraber SEO dostu olmadığını söylemekte yarar var. Ek olarak çevrilen metinler bu eklentiyle düzenlenememektedir.

TranslatePress

Modern bir çeviri hizmeti sunan TranslatePress eklentisi, WP özelleştiricisine benzer bir ara yüze sahiptir. Sadece hangi metni çevirmek istediğinizi işaretleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik metinleri çevirirken SEO dostu seçeneklerden yararlanacağınızı da unutmayın.

Pek çok kullanıcı manuel çevirinin ciddi zaman alacağını bilmektedir. Bu yüzden TranslatePress kullanarak yüksek kalitede otomatik çeviri hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca Google Translation API ile entegreli olan bu eklenti, çeviri sonuçlarında düzenleme yapmanızı sağlamaktadır. Ücretli versiyonu yeterli olan bu eklentinin premium versiyonunda aşağıdaki ek hizmetleri alabilirsiniz;

Özelleştirilebilir dil değiştiricisi

SEO paket uzantısı

Otomatik kullanıcı dil tespiti

Dil seçeneklerine göre navigasyon

Çevirmen için hesap uzantıları

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.