Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

WordPress Favicon Ekleme
06 Eylül 2020Destek Ekibi
PAYLAŞ!

WordPress Favicon Ekleme

WordPress Favicon Ekleme

Birçok web site sahibi Favicon konusunda araştırma yapmaktadır. Öncelikle Favicon, sitelerinizi temsil eden küçük bir ikondur. Kare şeklindedir. Genelde tarayıcı sekmeleri açıldığı zaman web sitenizin başlığının hemen yanında bulunur. Üstelik yer imlerinde ve tarayıcı geçmişinde de görülmektedir.

Web sitelerinin online kimliği açısından çok önemli olan Favicon, WordPress Favicon Ekleme işleminin başarılı bir şekilde yapılmasıyla kullanılmaya başlanır. Yazımızın devamında daha önce karşılaşmadığınız bilgileri sunarken aynı zamanda Favicon kullanımının öneminden bahsediyor olacağız.

Favicon Eklemenin Önemi

En basit tabiriyle web sitenizin küçük bir kimliği olan Favicon, kendi logonuzla birlikte kullanılmalıdır. Kullanıcılarınıza güven kazandıran bu seçenek aynı zamanda marka tanınırlığınızı artırır. Elbette mobil deneyimi de iyileştirir. Şimdi bu tanımları alt başlıklar halinde daha detaylı olarak sizlerle paylaşalım.

Mobil Deneyim: Günümüzde mobil kullanım her geçen gün artmaktadır. Kullanıcılar web siteleri mobil olarak takip etmektedir. Ayrıca kullanıcılar herhangi bir web sitesinin cep telefonlarının ana sayfasında yer imi de yapabilir. Haliyle URL girmeye gerek kalmadan site takibi gerçekleştirilebilir. Tamda bu noktada favicon, uygulama ikonu olarak kullanılabilir. Ayrıca web uygulamanızı kullananlar her zaman ikonunuzu hatırlayacaktır.

Güven Kazanma: Favicon olmayan web sitelerinde ilk ön izleme başarısızdır. Yani web sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kullanıcı, profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmayacaktır. Online mağazalarda ya da şirketlerin web sitesinde güven kazandırmak için kullanılması gereken favicon aynı zamanda sitenizin nüfus cüzdanıdır.

Marka Bilinirliği: Kullanıcılar çoğu zaman tarayıcılarda birden fazla sekme açmaktadır. Favicon olmadan açılan sitelerin sadece yazı ya da sayfalarının adı görüntülenebilir. Ancak favicon olan web siteleri, kullanıcılar tarafından marka bilinirliğini ön plana çıkaracaktır.

WordPress Favicon Ekleme Nasıl Yapılır?

Favicon kullanımında genelde markanın logosu tercih edilir. Resim olarak tavsiye edeceğimiz boyut ise ‘512px – 512px’dir. Daha büyük görseller kullanmanız da mümkündür. Fakat WordPress bu durumda kendi boyutuna uyum sağlamanız açısından görselin kırpılması gerektiğini hatırlatacaktır. Ücretli ya da ücretsiz düzenleme yazılımları ile favicon hazırlayabilir ve anında ekleyebilirsiniz.

Renk konusunda genelde bir arka plan rengi seçmeniz daha uygun olacaktır. Bu kapsamda ‘.png’, ‘.jpeg’, ‘.gif’ ya da ‘.ico’ gibi dosya formatlarının kullanılması uygundur. Görseli hazırladıktan sonra şimdi sizlerle paylaşacağımız 3 farklı yöntem ile sitenize ekleme yapabilirsiniz.

Eklenti Kullanarak WP Favicon Ekleme

Eklenti yardımıyla kısa sürede favicon eklenebilir. WordPress’de ‘Favicon By RealFaviconGenerator’ adı verilen eklentiyle işlem yapmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

İlk olarak yönetici kontrol paneline ulaşın.

Daha sonra eklentiler ve yeni ekle seçeneğini tıklayın.

Favicon By RealFaviconGenerator eklentisini etkin hale getirin.

Daha sonra ‘Görünüm’ – ‘Favicon’a gidin.

Kullanmak istediğiniz görseli yükleyin.

Yükleme sırasında görselin boyutunun 70x70px olması gerekiyor.

Görselin yüklenmesinden sonra ‘Generate Favicon’ butonuna tıklayın.

Bu işlemler sizi eklentinin web sayfasına yönlendirecektir.

Sayfaya ulaştıktan sonra ‘Generate your Favicon and HTML code’ isimli butona tıklayın.

Bu işlemlerin ardından favicon yüklenmiş olacaktır. Sayfayı web ya da mobil üzerinden kontrol ederek yeni görünüme ulaşabilirsiniz.

WordPress Özelleştirme ile Favicon Ekleme

WP’de artık yönetici alanı üzerinden WordPress favicon ekleme işlemleri yapılabilmektedir. Bu işlemler için uygulamanız gereken adımlar;

İlk adımda admin kontrol paneline ulaşın.

Daha sonra görünüm ve ardından özelleştir sekmesine tıklayın.

Buradan site kimliğini seçin.

Site ikonu kısmı altında yer alan site simgesini seç tuşuna tıklayın.

Hazırlamış olduğunuz faviconu yükledikten sonra ‘yayımla’ya basarak işlemi tamamlayın.

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi favicon görüntülenebilecektir.

Manuel Favicon Ekleme

Web sitenize elle WordPress favicon eklemek için de yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemleri sıralayacak olursak;

Tema dosyanıza ‘dosya yöneticisi’ ya da ‘FTP işlemcisi’ ile ulaşın.

Daha sonra ‘/wp-content/themes/temaniz’ klasörüne erişin.

Faviconu bu klasöre yükleyin. Ancak bu süreçte alt klasöre yükleme yapmanızı öneriyoruz.

İşlemlerden sonra ‘function.php’ isimli dosyayı bularak aşağıda sizlerle paylaşacağımız kodu ekleyin.

Resim eklendikten sonra ‘href=’’’.get_template_directory_uri()’dan sonraki satırın favicona giden yol olması gerekiyor. Dosya adının kontrol edilmesinden sonra ‘.ico’ formatını kullananlar için ilgili kod aşağıdaki gibi olmalıdır.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.