Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

WordPress İle Çoklu Dil Uygulaması
18 Şubat 2018Destek Ekibi
PAYLAŞ!

WordPress İle Çoklu Dil Uygulaması

WordPress İle Çoklu Dil Uygulaması

Öncelikle konuya farklı bir noktadan yaklaşmak istiyorum, wordpress içerisinde uzun yıllardır bulunan web sitesi yöneticileri wordpress çoklu dil desteği konusunda fazla ayrıntı ve teferruat olduğunu düşünmektedirler, bunun sebebi ise wordpress üzerinde çoklu dil seçeneğinin çok geç keşfedilen bir uygulama olmasıdır.  Özellikle bu durum eskiden çok manuel yöntemler ile çözülmeye çalışılırken oldukça sıkıntılı süreçler yaşanmaktaydı ancak son bir kaç yıldır çıkan eklentiler ile birlikte durum biraz daha farklılaşmış oldu. Size önereceğim ekleni ile birlikte sitenize birden fazla dile seçeneği ekleyebilirsiniz ve teknik konulara hakim olmasanızda bu durumu başarılı bir şekilde sonuçlandırabileceğiniz türden bir eklenti olduğu için mümkün olduğunca yalın bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle eklenti hakkında aklınıza gelebilecek veya sıkça sorabileceğiniz soruları aşağıda listeleyelim

  • Eklenti web sitenizi birden fazla dil ile yayınlamanızı sağlar, örnek olarak (Almanca, İngilizce, Fransızca)
  • Eklenti otomatik olarak bir dilden başka bir dile çevirme işlemi yapmamaktadır, translate mantığı ile yaklaşım sergileyip vaktinizi harcamayınız, dil içerisindeki metinleri kendiniz girmeniz gerekmektedir.
  • Ekleniyi kullanırken url sorunu yaşama ihtimaliniz bulunmamaktadır.
  • Eklentide sınırsız olarak dil ekleyebilme özelliği mevcuttur, sadece 2.bir alternatif dil olarak değerlendirmeyiniz.
  • Eklenti wordpress içerisinde sıkça kullanılan ve kararlı olarak görülen eklentilerden bir tanesidir. Bundan dolayı güvenlik konusunda endişeleriniz var ise içinize biraz su serpebilirim ancak biliyorsunuz ki hiç bir sistem tam olarak güvenli değildir, bu işin fıtratı bunu gerektirir.
Polylang Eklentisi İle WordPress Çoklu Dil Yapımı
  1. Her eklentide olduğu gibi polylang eklentimizi wordpress.org üzerinden indirip kurmamız gerekmektedir. Kurulum ve aktif etme işlemimiz bittikten sonra WordPress admin paneli > Ayarlar > Dil (Languages) sayfasını açalım.
  2. Bir önceki adımda girmiş olduğumuz Dil (Languages) sayfası eklentinin kendi özel yönetim sayfasıdır. Bu sayfa içerisinde önümüze 4’lü tab (sekme) çıkacaktır.  Her sekmenin bir işlevselliği bulunmaktadır ancak sizi net olarak ilgilendiren sekme Dil ve Ayarlar olarak geçen sekmelerdir.

 

PolyLang Ayarları – Dil Sekmesi

Dik sekmesi eklentinin sitenize doğrudan dil eklemesini sağlayan bölümdür. Eklenti bilinen tüm dilleri desteklemektedir.

Yukarıda ki imajda gördüğünüz üzere sırası ile dil seç, tam isim, bölge kodu, dil kod, yazma yönü ve sıralama bölümleri mevcuttur. Bunlar için detaylıca bilgi vermeye gerek olduğunu düşünmüyorum imajda gereken detaylar mevcuttur.

PolyLang Ayarları – Ayarlar Sekmesi

Ayarlar sekmesi ile alakalı detaylı bilgiyi yakında bu makale üzerinde güncellenmiş şekilde bulabileceksiniz..

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.