Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

Neden Warez Tema Kullanmamalıyım ?
08 Ekim 2018Destek Ekibi
PAYLAŞ!

Neden Warez Tema Kullanmamalıyım ?

Warez Tema Nedir ?

Öncelikle dijital bir ürünün warez sayılabilmesi için o ürünün premium olarak üreticisi tarafından satışı yapılması gerekmektedir. Bu tanımlamaya paralel olarak da satışı yapılan dijital bir ürünün belirli ve illegal yöntemlerle “kırılıp” üretici izni olmadan ücretsiz dağıtılmasına warez denmektedir. WordPress temaları premium olarak satıldığında warez kategorisine dahil olabilecek potansiyelde ürünlerdir.

Her Temanın Warezi Olabilir mi ?

WordPress temaları ya da farklı yazılımlara ait temalar üreticilerin belirli şifreleme sistemlerine bağlı olarak farklı algoritmalarda şifrelenebilirler, klasik yöntemlerin yanı sıra warezi engellemek amacı ile yeni geliştirilen şifreleme methodları da olabilir. Genellikle iyi methodlarla şifrelenmiş ve klasik yöntemlerden kaçınılmış premium wordpress temaları için kırma işlemleri yapılmaya çalışılsa dahil sağlıklı sonuçlar elde edilmez.

Tema İşlevselliğinde veya Fonksiyonun’da Sağlıklı Sonuç Ne Anlama Gelir ?

WordPress temaların kendi içerisinde yapımcıların tercihlerine göre işlevsellikleri yada fonksiyonları vardır. Bunların tamamı belirli bir fonksiyon dosyasında ya da tercihe bağlı olarak birden fazla fonksiyon dosyasında kodlanmış olurlar. Genel de temaların wareze karşı engellenmesi için tema üreticileri bu dosyalar üzerinde şifreleme yapmaktadır, bu dosyaların şifreleme sistemini kırmaya çalışan kişilerin sağlıklı sonuc elde edememesi sonucunda tema üzerinde bulunan fonksiyonlar işlev göremezler ve temanın bütünlüğünü sağlayan özellikler kullanılamaz halde olur.

Teknik Olarak WordPress Warez Tema Kullanımı Zararlı mıdır ?

Konuyu teknik olarak ele alalım. Bir wordpress teması üzerinde “crack” – “kırma” işlemi yapılırken bu işlemi yapan kişi yada kişilerin yöntemleri arasında farklılıklar vardır, yöntemleri arasında farklılıklar olduğu gibi amaçları arasında da farklılıklar olabilir, örneğin x bir kişiyi ele alalım. Popüler bir wordpress teması üzerinde başarılı sayılabilecek bir kırma çalışması yaptı ve temayı ücretsiz olarak dağıtmaya başladı, kırdığı temanın dosyalarının içerisine bilgisayarınız yada sunucunuz içerisinde kayıtlı olan her türlü bilgi yada dataya erişebileceği bir düzenek kurma ihtimali çok yüksek olduğu için “zarar” konusunu ilk olarak böyle ele alabiliriz. Bu durumdan yola çıkacak olursa warez bir tema kullanımının kullanan kişiye zararları sınırsız olabilecek pozisyona girer.

Genel Olarak WordPress Tema Kullanımı Zararlı mıdır ?

Profesyonel Worpress Tema üreticisi teknik aşamaları 3 şekilde ele alır. Tasarım (Arayüz Çizimi), Frond-End (Html ve CSS Dökümü), Back-end (WordPress entegrasyonu) tüm bunları baz aldığımızda bir wordpress tema üreticisinin yaptığı çalışmaların ne kadar meşakkatli olduğunu tahmin etmek sizler için zor olmamalı.. tüm bu emeklerin karşılığını vermek yerine bu ürün yada ürünlere ücretsiz olarak sahip olmak istemek vicdani olarak ne kadar doğru olacaktır bu noktayı düşünmemiz gerek. Ayrıca doğru ve hedefine uygun ilerlemesi gereken her wordpress sitesinin temasında mutlaka üreticiden destek alınması gerektiği için warez kullanımı neticesinde bu unsurda otomatik olarak ortada olmayacaktır.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.