Teknik destek saatleri : 10:00 / 20:00 Teknik destek saatleri : sabah 10:00 akşam 20:00 arasıdır.
  • Sepet

adet bildiriminiz bulunmaktadır.

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

0 Destek TALEBİ OLUŞTUR
Bİrtema Blog Yazıları

Wordpress hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için bir yanıtımız var

WordPress'de Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Nasıl Yapılır?
19 Ekim 2019Destek Ekibi
PAYLAŞ!

WordPress'de Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

WordPress’de kayıplı ve kayıpsız resim sıkıştırma işlemleri, resim boyutlarının azaltmasında kullanılan yöntemlerdendir. Sitelerinize resim yükleme sırasında bu yöntemlerden birini kullanarak web sitenizin performansını artırabilirsiniz. Resim Sıkıştırma Neden Yapılmalı?

Web sitelerin performansını genelde büyük resimler yavaşlatmaktadır. Bu durum ziyaretçilerin sitenizdeki deneyimine ve elbette SEO sıralamasına zarar vermektedir. Yapılan bir Google çalışmasının sonuçlarına göre ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 45’i, deneyim bakımından kötü performans yaşadıkları bir web sitesini tekrar ziyaret etmemektedir.Web sitenizdeki sayfaların yavaş olması, dönüşüm oranlarını etkiler.

Bu süreçte resimler optimize edilebilir. SEO sıralamasına olan etkisine baktığımızda ise Google’ın artık sayfa hızını da göz önünde bulundurduğu unutulmamalıdır. Sayfaların yavaş yüklenmesi, sayfa endekslemesini etkilemektedir.

Küçük resim kullanmak, bu durumların tam tersi bir etki yaratır. Depolama alanından tasarruf etmenizi sağlayan küçük boyutlu resimler ayrıca bant genişliği kullanımını azaltacaktır. Paylaşımlı hosting kullananlar için bu durumun ciddi bir sorun olduğu gerçektir.

Kayıpsız Resim Sıkılaştırma ve Özellikleri Kayıpsız resim sıkılaştırma öncelikle resimlerin kalitesini azaltmaz. Sadece cihazlar ya da resim editörü tarafından fotoğraf çekmek için otomatik oluşturulan gereksiz metaveriyi silmektedir. Ancak kayıpsız resim sıkılaştırmanın bir dezavantajı bulunmaktadır. Dosyaların boyutunda önemli bir miktarda azalma olmayacağı için bu durum kullanıcılar açısından olumsuz bir süreçtir.

Dosyalar orijinal boyutla aynı olmakla beraber yüksek miktarda depolama tasarrufu da yapılamamaktadır. Kayıpsız resim sıkılaştırma işlemi, transparan arka planlı ve metin ağırlıklı resimler için uygundur. En güzel sonucu alabilmek için kullanacağınız formatlar ise PNG, GIF, BMP ve RAW olarak sıralanabilir.

Kayıplı Resim Sıkılaştırma ve Özellikleri

Dosya boyutunu azaltan bir işlem olan kayıplı resim sıkılaştırma, geri alınamaz bir uygulamadır. Haliyle gereksiz bilgiler kalıcı olarak silinecektir. Orijinal resmi yüksek miktarlarda sıkıştıran kayıplı resim sıkıştırmanın kaliteli sonuçlara neden olduğu söylenemez. Yani sıkılaştırma işleminde pikselli görünümler ortaya çıkabilir. Bu durumda da resim kalitesi azalacaktır.

GIF ve JPEG dosyaları, kayıplı resim sıkılaştırmak için kullanılabilen formatlardır. GIF’ler daha çok animasyonlu resimler için tercih edilirken, JPEG’ler transparan olmayan fotoğraf ve resimler için
kullanılmaktadır.

Resimden de anlaşılacağı üzere sıkılaştırılmış fotoğraf ile orijinal fotoğraf arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır. WordPress tabanlı web sitelerinde JPEG dosyaları ortam kütüphanelerine yüklenirken otomatik sıkıştırma yapılmaktadır. Bu nedenle pikselleşmiş fotoğraflarla karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. İhtiyaçlarınıza göre hangi yöntemi kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Haber, blog ya da e-ticaret sitesi sahipleri genelde kayıplı resim sıkılaştırmayı tercih etmektedir. Moda, fotoğrafçılık veya buna benzer konularda web sitesi olan kullanıcılar ise kayıpsız resim sıkılaştırma çözümlerinden faydalanmaktadır.

WordPress’de Kayıplı Resim Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Kayıplı resim sıkılaştırmayı tercih eden kullanıcılar WordPress tabanlı web sitelerinde otomatik olarak işlem yapabilmektedir. Ayrıca sıkılaştırma yüzdesini değiştirmek isteyenler kod ve değerler üzerinden birtakım değişiklikler yapabilir. WordPress’de kayıplı resim sıkılaştırma yapmak için ilk olarak otomatik resim sıkıştırma devre dışı bırakılmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için de aktif olarak kullanılan temanın ‘functions.php’ dosyasına aşağıda paylaşılan filtreyi eklemeniz gerekir.

WordPress’in otomatik sıkılaştırma oranını artırmak isteyenler aşağıdaki filtreyi ekleyerek %70 oranında sıkıştırma sağlayabilir.

Filtrelerle işlem yapmak istemeyenler Imagify isimli eklentiden yararlanabilir. İhtiyacınıza göre oranı değiştirebileceğiniz bu eklenti aynı zamanda web sitenizdeki hafif resimler sayesinde hızlı bir sayfa düzenini beraberinde getirecektir. Yüklediğiniz küçük resimleri otomatik olarak optimize eden Imagify eklentisi aynı zamanda resim sıkıştırmanızı da sağlar.

Eklentinin 3 farklı optimizasyon seviyesi bulunmaktadır. Normal seviyede standart bir resim kalitesine ulaşılabilir. Aggressive seviyesinde daha güçlü bir kayıplı resim sıkıştırma yöntemi kullanılır. Ultra seviyede ise en güçlü kayıplı resim sıkıştırma yöntemi söz konusudur.

Bu web sitesi, hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanır.